Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rumunská pravoslávna cirkev vyhlásila rok 2023 za Rok starších a od jeho začiatku si stanovuje pastoračné a sociálne priority, ktoré sa týkajú starších ľudí.
Pri príležitosti Medzinárodného svetového dňa starších ľudí, ktorý sa slávi 1. októbra, sa patriarcha Daniel (Ciobotea) obrátil na obyvateľstvo s posolstvom „vďaky a uznania“ starším ľuďom.
Vo svojom posolstve patriarcha vyzdvihol mnohé služby patriarchátu pre starších ľudí. Spomenul 53 domovov seniorov, 30 služieb domácej starostlivosti a 21 služieb sociálno-zdravotnej starostlivosti. Okrem týchto zariadení, ktoré sú určené špeciálne pre starších ľudí, existuje aj 61 úradov sociálnej starostlivosti, 120 sociálnych jedální a služieb domáceho stravovania. Väčšinu ich klientov tvoria starší ľudia. Rumunská pravoslávna cirkev denne podporuje viac ako 66-tisíc starších ľudí, z ktorých mnohí sú osamelí a často chorí.
Patriarcha Daniel zároveň pripomenul, že 11. apríla v uplynulom roku bola podpísaná dohoda medzi cirkvou a rumunským ministerstvom práce a sociálnych vecí. Jej cieľom je zintenzívniť spoluprácu v sociálnej oblasti. Dohoda sa týka oblasti starostlivosti.
Najvyšší cirkevný predstaviteľ poukázal aj na národnú kampaň „Zdravie pre dediny“. V rámci nej pravoslávni kresťanskí lekári prichádzajú do vidieckych oblastí a ponúkajú bezplatné konzultácie, najmä pre starších ľudí. Túto kampaň využíva viac ako 12-tisíc ľudí ročne.
Patriarcha Daniel vyhlásil, že úlohou roku 2023 je spájať generácie. Pozitívne vyzdvihol, že v Rumunskom patriarcháte sa organizovali letné tábory, na ktorých deti a mládež viedli medzigeneračné workshopy a rôznorodé aktivity medzi staršími a mládežou.
Podľa správy Národného štatistického úradu Rumunsko má vyše 19 miliónov obyvateľov. Z nich takmer štyri milióny sú staršie ako 65 rokov. Je to takmer 20 % obyvateľstva.
Zdroj: Pro Oriente
Belehradský patriarchát odsúdil násilie v Kosove
Synod Srbskej pravoslávnej cirkvi odsúdil nedávne násilnosti v Kosove. Toto riadiace cirkevné grémium zároveň vyhlásilo, že pre Srbskú cirkev je Kosovo neoddeliteľnou súčasťou srbského štátu. Konflikty sa musia riešiť mierovou cestou prostredníctvom dialógu. Synod vyjadril hlbokú sústrasť rodinám obetí.
Skupina ťažko ozbrojených mužov zaútočila na policajnú hliadku v severnom Kosove a zabila jedného policajta. Približne 30 ozbrojených mužov v obrnenom vozidle vniklo do kláštora Banjska v severnej časti mesta Mitrovica a zabarikádovalo sa na nádvorí kláštora. Ministerstvo vnútra v Prištine v nedeľu večer vyhlásilo, že areáli sa odohrali boje, pri ktorých boli zabití štyria útočníci, kláštor je znovu pod kontrolou úradov.
Miestna srbská pravoslávna diecéza Raška-Prizren ešte v nedeľu odsúdila obsadenie kláštora. Diecéza vyzvala všetkých zúčastnených, aby čo najskôr urovnali tento konflikt.
Vo vyhlásení Belehradského synodu sa uvádza, že všetci, ktorí sa snažia za každú cenu zatiahnuť cirkev do konfliktu, sledujú v konečnom dôsledku jediný cieľ: vyhnať Srbskú pravoslávnu cirkev a jej veriacich z Kosova. Cirkev sa modlí za mier pre všetkých ľudí v Kosove, pre Srbov aj Albáncov.
Synod zároveň vzniesol vážne obvinenia voči kosovskej politike a kosovským úradom. Ich cieľom je vraj úplné vyhnanie srbského národa z Kosova. S týmto cieľom boli spáchané nespočetné útoky na srbské pravoslávne chrámy a srbských obyvateľov, dokonca aj na srbské deti.
V uplynulých mesiacoch boli zatýkaní ľudia bez akýchkoľvek dôkazov alebo na základe sfalšovaných dôkazov, alebo bola konfiškovaná pôda, ktorá patrí Srbom. Kosovo je v súčasnosti krajinou, „kde pre Srbov neexistuje ani sloboda, ani normálny život“. Srbská pravoslávna cirkev bude naďalej stáť na strane Srbov v Kosove, vyhlásil synod.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram