TopTip

Zo zahraničia
Rumunská pravoslávna cirkev jubiluje

Rumunská pravoslávna cirkev jubiluje Rumunský patriarcha Daniel (Ciobotea). Zdroj: orthodox.sk

Rumunská pravoslávna cirkev oslavuje v tomto roku 135. výročie udelenia autokefálie. Tomuto formálnemu uznaniu jej samostatnosti predchádzal v 19. storočí zdĺhavý konflikt s Ekumenickým patriarchátom. Po osamostatnení Rumunska novovytvorená Svätá Synoda miestnej cirkvi v roku 1882 jednomyseľne schválila „synodálny akt“, v ktorom historickými i teologickými argumentmi žiadala priznanie autokefálie rumunskej cirkvi zo strany Ekumenického patriarchátu. 

Až ekumenický patriarcha Joachim IV. prejavil otvorenosť voči úsiliam cirkevných a politických hodnostárov z Rumunska a nakoniec poslal 25. apríla 1885 do Bukurešti „tomos“ o uznaní autokefálie rumunskej pravoslávnej cirkvi.

Po prvej svetovej vojny boli pripojené k Rumunskej pravoslávnej cirkvi aj pravoslávne eparchie nových častí Rumunska, ktoré boli predtým pod uhorskou, rakúskou či ruskou nadvládou. Pred 95-timi rokmi – v roku 1925 – bola Rumunská pravoslávna cirkev povýšená na patriarchát.

Rumunská pravoslávna cirkev sa považuje sa „apoštolskú“ cirkev, pretože apoštol Andrej mal v 1. storočí kázať evanjelium v dnešnej Dobrudži (medzi dolným tokom Dunaja a Čiernym morom) a taktiež na susedných územiach. S približne 22 miliónmi členov (85 percent rumunského obyvateľstva) je Rumunská pravoslávna cirkev druhou najpočetnejšou pravoslávnou cirkvou po Pravoslávnom patriarcháte Moskvy a celej Rusi. Spolu s patriarchom vedie Rumunskú pravoslávnu cirkev osem metropolitov, päť arcibiskupov, 24 eparchiálnych biskupov a vyše tucet pomocných biskupov.  

V Rumunsku existuje 28 a v diaspóre 13 rumunských pravoslávnych eparchií. Rumunská pravoslávna cirkev je od roku 1961 členkou Svetovej rady cirkví, Konferencie európskych cirkví a pestuje dobré vzťahy so všetkými pravoslávnymi cirkvami, ako aj ostatnými kresťanskými cirkvami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.