Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rumunská pravoslávna cirkev oslavuje v tomto roku 135. výročie udelenia autokefálie. Tomuto formálnemu uznaniu jej samostatnosti predchádzal v 19. storočí zdĺhavý konflikt s Ekumenickým patriarchátom. Po osamostatnení Rumunska novovytvorená Svätá Synoda miestnej cirkvi v roku 1882 jednomyseľne schválila „synodálny akt“, v ktorom historickými i teologickými argumentmi žiadala priznanie autokefálie rumunskej cirkvi zo strany Ekumenického patriarchátu.
Až ekumenický patriarcha Joachim IV. prejavil otvorenosť voči úsiliam cirkevných a politických hodnostárov z Rumunska a nakoniec poslal 25. apríla 1885 do Bukurešti „tomos“ o uznaní autokefálie rumunskej pravoslávnej cirkvi.
Po prvej svetovej vojny boli pripojené k Rumunskej pravoslávnej cirkvi aj pravoslávne eparchie nových častí Rumunska, ktoré boli predtým pod uhorskou, rakúskou či ruskou nadvládou. Pred 95-timi rokmi – v roku 1925 – bola Rumunská pravoslávna cirkev povýšená na patriarchát.
Rumunská pravoslávna cirkev sa považuje sa „apoštolskú“ cirkev, pretože apoštol Andrej mal v 1. storočí kázať evanjelium v dnešnej Dobrudži (medzi dolným tokom Dunaja a Čiernym morom) a taktiež na susedných územiach. S približne 22 miliónmi členov (85 percent rumunského obyvateľstva) je Rumunská pravoslávna cirkev druhou najpočetnejšou pravoslávnou cirkvou po Pravoslávnom patriarcháte Moskvy a celej Rusi. Spolu s patriarchom vedie Rumunskú pravoslávnu cirkev osem metropolitov, päť arcibiskupov, 24 eparchiálnych biskupov a vyše tucet pomocných biskupov.
V Rumunsku existuje 28 a v diaspóre 13 rumunských pravoslávnych eparchií. Rumunská pravoslávna cirkev je od roku 1961 členkou Svetovej rady cirkví, Konferencie európskych cirkví a pestuje dobré vzťahy so všetkými pravoslávnymi cirkvami, ako aj ostatnými kresťanskými cirkvami.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram