TopTip

Rozhlasový seriál o zvonoch opäť získal ocenenie

Rozhlasový seriál o zvonoch opäť získal ocenenie Na fotografii vľavo autor a dramaturg relácii o zvonoch Juraj Gembický pri zvone Ján Krstiteľ z Košíc z roku 1557 (foto: Matej Andar)

Rádio LUMEN získalo nomináciu s postupom priamo až do finále medzi „top tri“ projekty v rámci výročných cien časopisu „Pamiatky a múzeá“ za rok 2021 v kategórii AUDIOVÍZIA/MULTIMÉDIÁ.

Takmer 11 rokov za nami. O chvíľu už 500 príspevkov, stovky zvonov, zvoníc, zvonárov i zvonolejárov. Tisíce stretnutí, ešte väčšie tisíce nahrávok a snáď státisíce vypočutí. To je pokus o štatistické zhrnutie relácie „Naše zvony a ich zvonári“, ktorý vznikol z podnetu a z dlhodobej spolupráce košických pamiatkarov a Rádia Lumen. Rovnako už vyše desať rokov sú ručné zvonenie a zvonári súčasťou chráneného nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Slovensko je mimochodom prvou krajinou sveta, ktoré tomuto fenoménu priznalo dôležitý status.

Dominikán a zvonár Bruno Donoval

Aké je tu prepojenie? 

Náš seriál sa rozbiehal presne v čase, keď sa začalo viac rozprávať o ručnom zvonení a neskromne priznávame, že našim cieľom je upriamovať stále viac a viac pozornosti práve na zvony i zvonárov. Vo vežiach chrámov totiž nachádzame poklady a obrovské hodnoty. Zvony sú aj silným kresťanským symbolom, ale aj celokultúrnym fenoménom od praveku po dnešok. Viete si predstaviť Veľkonočnú vigíliu bez radostného zvonenia zvonov? Páčili by sa vám Vianoce bez sviatočného zvonenia? Aj smutné chvíle, keď sa lúčime s našimi najbližšími, sprevádza plačúce zvonenie zvonov. Obyčajné, každodenné zvonenie na Anjel Pána? Veríme, že to tak ostane tradičným ručným spôsobom za pomoci živých zvonárov aj v budúcnosti. A mimochodom, za náš spoločný dlhodobý seriál každotýždenných zvonárskych 5-minútoviek sme získali opať raz cennú nomináciu s postupom priamo až do finále medzi „top tri“ projekty, a to v rámci prestížnych výročných cien časopisu „Pamiatky a múzeá“ za rok 2021 v kategórii AUDIOVÍZIA/MULTIMÉDIÁ. Ďakujeme, ďakujeme! Tiež ďakujeme aj Vám všetkým, našim poslucháčom, fanúšikom, spolupracovníkom. Vážime si to – a nech zvony a zvonári naďalej zvonia! (aj v Rádiu LUMEN).

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Geräumiges Haus mit Garage und Untergeschoss.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.