Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rozdiel medzi rádom a kongregáciou spočíva v skladaní slávnostného, resp. jednoduchého sľubu, ako aj v zdôrazňovaní života v odlúčenosti od sveta („klauzúra“ pri klasických rádoch) alebo života služby vo svete (pri kongregáciách).
Keďže tak príslušníci rádov, ako aj členovia kongregácií skladajú tri klasické sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „evanjeliové rady“, nové západné katolícke cirkevné právo z roku 1983 zrušilo toto rozlišovanie a v nadväznosti na 6. kapitolu koncilovej konštitúcie Lumen gentium o rehoľníkoch (LG 43-47) hovorí o „inštitútoch zasväteného života“.
K najznámejším kongregáciám patria redemptoristi a saleziáni (pre mužov), ako aj uršulínky a františkánky (pre ženy). Z dôvodu početných povolaní zohrávali rehoľníci počas stáročí významnú rolu v živote katolíkov. V takmer každej rodine existovali v bližšom alebo vzdialenejšom príbuzenstve príslušníci nejakého rádu a v mnohých obciach pôsobili prinajmenšom malé konventy sestier.
Novú formu duchovného spoločenstva predstavujú sekulárne inštitúty, ktoré vznikali až v 20. storočí. Vyznačujú sa tým, že ich členovia sa na jednej strane zaväzujú k životu podľa evanjeliových rád, na druhej strane však ako laici alebo kňazi naďalej žijú vo svete, aby takýmto spôsobom vplývali na kultúru a spoločnosť.
Najznámejším sekulárnym inštitútom je zaiste „Opus Dei“. Inú cestu pestovania spoločnej spirituality predstavujú takzvané „nové duchovné spoločenstvá“. K nim patria napríklad hnutia „Folocare“ a „Schönstatt“. „Komunita svätého Egídia“, ktorá vznikla Ríma, a takisto v Taliansku vzniknuté hnutie „Comunione e Liberazione“ spájajú spoločnú modlitbu s nasadením v prospech sociálne znevýhodnených. Viac na posilnenie vlastnej viery je zamerané hnutie Cursillo a Neokatechumenátna cesta. A existujú aj na určité rádové spirituality zamerané laické spoločenstvá, ako Dominikánske spoločenstvo a Františkánske spoločenstvo.
Všetkým duchovným spoločenstávm je spoločné úsilie o osobnú obnovu viery v spojení s prehlbovaním náboženského spoločenstva. Tým predstavujú určitý druh protihnutia k novodobým trendom sekularizácie a individualizmu a usilujú sa skrze zážitok spoločenstva vo viere prispieť k zmene osobného štýlu života a tým k novej dôveryhodnosti kresťanského svedectva vo svete.
Prehľad o rádoch, kongregáciách a duchovných spoločenstvách môžete získať tu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram