Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) by v tomto roku mali byť namerané rekordne vysoké teploty. Tie by mali byť dokonca najvyššie v doterajšej histórii.
Príčinou by mali byť nielen klimatické zmeny, ale aj extrémne vysoké teploty namerané v rôznych častiach sveta. Okrem toho emisie CO2 dosiahli v tomto roku nové najvyššie, hodnoty, čo prispeje k ďalšiemu ohrievaniu našej planéty. Aj takéto varovania uverejnila minulý týždeň meteorologická organizácia so sídlom v Ženeve.
Prvý polrok zaznamenala americká vesmírna organizácia NASA nárast priemernej teploty vo svetovom meradle o 1,3 stupňa Celzia. Celosvetovo bol mesiac jún 14. mesiac za sebou, v ktorom svetové oceány zaznamenali teplotné rekordy. Najmarkantnejšia situácia je najmä na Antarktíde a v Grónsku, kde sa ľadová pokrývka neúprosne rýchle topí. Podľa Davida Carlsona z WMO je situácia neočakávaná: „Merania v prvom polroku tohto roka ukázali, že situácia je nanajvýš alarmujúca. Pôvodne sme sa domnievali, že topenie ľadovcov v takomto rozsahu bude pretrvávať po dlhé roky, dnes sa ale ukazuje, že máme oveľa menej času, ako sme mysleli.“
V celej severnej hemisfére, vrátane Spojených štátov amerických, Kanady a Ruska je nezvyčajne teplo. Aj preto tlačí Organizácia spojených národov na uplatňovanie Parížskeho klimatického dohovoru. Generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas pripomenul: „Musíme sa poponáhľať s konverziou na obnoviteľné zdroje energie.“ V decembri minulého roka sa asi 200 štátov v Paríži dohodlo na tom, že otepľovanie zeme by sa malo obmedziť na dva, v najlepšom prípade na jeden a pol stupňa Celzia. Napriek tomuto záväzku sa objem emisií aktuálne neustále zvyšuje.
Podľa WMO je ukážkovým príkladom klimatický fenomén El Nino v Pacifickom oceáne, ktorý potom celosvetovo spôsobuje príliš silné dažde a následne záplavy, ale aj obdobia sucha.
Zdroj: Wiener Zeitung
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram