Celková čiastka
Zostávajúci čas
Nemecké denníky nedávno priniesli zaujímavú informáciu. Známy nemecký výskumný ekonomický inštitút Ifo v rámci prieskumu rodinných podnikov v Nemecku zistil, že polovica rodinných podnikov, ktoré majú viac ako 250 zamestnancov, sa chystá počas najbližších rokov odovzdať vedenie mladšej generácii.
Ako ďalej zistil tento inštitút, takmer polovica podnikových vedení ešte nenašla nástupcov vo vnútri svojej rodiny. Aj čo sa týka dozorných rád v nemeckých rodinných podnikoch, len štvrtine sa darí obsadiť tieto pozície členmi svojej rodiny.
Väčšina rodinných podnikov v Nemecku existuje v druhej až tretej generácii, najstarší nemecký rodinný podnik siaha až do 14. storočia. Päť percent rodinných podnikov vzniklo už na začiatku 20. storočia a ďalších 10 percent rodinných podnikov vzniklo v prvej polovici 20. storočia. Takže drvivá väčšina rodinných podnikov v Nemecku vznikla po druhej svetovej vojne.
Inštitút Ifo má vo svojich databázach viac ako 12-tisíc podnikov rôzneho zamerania, pričom polovica z nich patrí do skupiny rodinných podnikov.
Nemecká ekonomika bola dlhé roky hnacou silou hospodárstva v európskom priestore a významnou mierou sa podieľa na financovaní nielen domácich, ale aj európskych výdavkov.
V terajšej nestálej dobe, ktorá sa vyznačuje drahými energiami, nedostatkom personálu i administatívnou a daňovou náročnosťou, nemecké rodinné podniky stoja pred výzvou ako zvládnuť najbližšie roky.
Avšak do budúcnosti aj ostatné európske krajiny vrátane Slovenska potrebujú posunúť a prebrať svoj diel zodpovednosti za spoločné náklady a investície.
Ak slobodné podnikanie a rodinné podniky pomohli Nemecku stať sa významným ekonomickým hráčom a vývozcom, aj my na Slovensku by sme mali zjednodušiť spôsob, akým by ľudia mohli slobodne podnikať a zakladať rodinné podniky. Ak naša vláda chce vo zvýšenej miere mínať prostriedky, potrebuje aj hľadať možnosti, ako napĺňať štátnu kasu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram