Celková čiastka
Zostávajúci čas
Renovabis: Kirill by sa mal postaviť za dohodu o obilí
Nemecká katolícka organizácia Renovabis, ktorá poskytuje pomoc východnej Európe, vyzvala moskovského patriarchu Kirilla, aby podporil pokračovanie dohody o vývoze ukrajinského obilia.
Výkonný riaditeľ Renovabis-u Thomas Schwartz v utorok v bavorskom Freisingu povedal, že Rusko kalkuluje s hladom mnohých ľudí, najmä v Afrike. Tam sú milióny ľudí závislé od potravín, ako je pšenica a slnečnicový olej z Ukrajiny.
„Takáto vojnová stratégia namierená proti civilnému obyvateľstvu v mnohých krajinách sveta porušuje všetky morálne zásady,“ vyhlásil Schwartz.
V tejto súvislosti Schwartz pripomenul „modlitbu Pána“, ktorú sa denne modlia kresťania všetkých konfesií. Jedna z prosieb znie: „Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“ Z toho vznikol mandát pre všetkých kresťanov bojovať proti hladu vo svete, povedal šéf pomocnej nadácie. Ruský pravoslávny patriarcha by mal podľa toho využiť svoj vplyv v Kremli.
V pondelok vypršala platnosť dohody medzi OSN, Tureckom, Ruskom a Ukrajinou. Umožňovala Ukrajine vyvážať obilie a hnojivá cez Čierne more.
Zdroj: Kathpress
Stephan Baier: Moskva sa zahráva s ľudskými životmi
Aj po viac ako 500 dňoch vojny má Rusko vo svete spojencov (popri Číne napríklad Kubu, Venezuelu a Nikaraguu) a ešte viac sympatizantov. V neposlednom rade je to aj vďaka tomu, že sa ujal antikoloniálny naratív, ktorým si Moskva zámerne posluhuje: Protizápadný, najmä protiamerický afekt je masívny na globálnom Juhu – a nie bezdôvodne. Naratív Vladimíra Putina, že jeho „špeciálna vojenská operácia“ je zameraná predovšetkým proti globálnej dominancii Ameriky, sa určite stretáva so súhlasom a sympatiami v Latinskej Amerike, Afrike a na Blízkom východe.
Tieto sympatie sa však teraz pravdepodobne rozpadnú, pretože po ukončení rusko-ukrajinskej dohody o vývoze obilia, ktorú sprostredkovalo Turecko a ktorá bola celosvetovo vítaná, Rusko rozširuje vojnu na globálny Juh. Bez ohľadu na politické preferencie Afrika a Blízky východ potrebujú ruské aj ukrajinské obilie. Nie je to otázka ideologických alebo geostrategických možností, ale otázka prežitia miliónov ľudí. Koniec koncov, aj počas vojny bola Ukrajina vďaka Čiernomorskej dohode doteraz najväčším dodávateľom pšenice pre Svetový potravinový program.
Je možné, že Rusko, ktoré má vďaka vysokej úrode dobre naplnené sklady, chce vypovedaním Čiernomorskej dohody vytlačiť svojho konkurenta Ukrajinu z medzinárodného trhu s obilím. A môže to byť aj tak, že Rusko sa čoskoro buchne po vrecku a zásobí Afriku lacným ruským obilím.
Napriek tomu Putinovi sympatizanti na globálnom Juhu si všimnú, že Kremeľ sa zahráva so životmi ľudí žijúcich ďaleko od bojových zón. Milióny chudobných ľudí v Afrike a na Východe sa stávajú figúrkami v pokuse Kremľa o globálne politické vydieranie. Napriek všetkej kritike amerického imperializmu, z ktorej časť je oprávnená, ruský imperializmus z Putinovho domu tu ukazuje svoju neľudskú tvár.
Zdroj: Die Tagespost
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram