TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Ratzinger bol vždy moderným teológom

Ratzinger bol vždy moderným teológom

V nemeckom vydavateľstve Droemer Knaur vyšla 4. mája životopisná kniha s titulom Benedikt XVI. – jeden život. Jej autor Peter Seewald je známy viacerými knihami rozhovorov s kardinálom Josephom Ratzingerom/Benediktom XVI: Soľ zeme; Svetlo sveta; Posledné rozhovory.

Autor tisícstranovej biografie sa v rozhovore, ktorý poskytol pre nemecký týždenník Die Tagespost, podelil o svoje zistenie, že Joseph Ratzinger je moderným teológom a zostal ním aj ako prefekt a pápež.

Už v prvom semestri štúdia teológie sa mladý Joseph Ratzinger nadchol pre nový duchovný prelom. Zhltol všetku príslušnú literatúru a horlil za filozofiu slobody. Jeho doktorandský školiteľ Gottfried Söhngen ho viedol k historickej teológii namiesto len špekulatívnej. Ratzinger veľmi skoro objavil novú francúzsku školu a vzal si za vzor Henriho de Lubaca a Hansa Ursa von Balthasara.

Keď už bol Joseph Ratzinger profesorom dogmatickej teológie, jeho študenti so záujmom počúvali jeho prednášky. Bola v nich bezprecedentná sviežosť, nový prístup k Tradícii, ktorý sa spájal s dosiaľ neslýchanou reflexiou i jazykom. 

Profesor Ratzinger sa videl ako progresívny teológ. No progresívnosť sa vtedy chápala úplne inak ako dnes. Totiž ako úsilie o ďalší vývoj založený na tradícii, a nie ako plná moc na svojvoľné vlastné výtvory. Už ako koncilový poradca na Druhom vatikánskom koncile (1962-1965) upozorňoval, že pátranie po tom, čo je vhodné pre túto dobu, nesmie viesť k obetovaniu toho, čo je platné. Tomuto prístupu zostal verný. Takže je to pravda, keď hovorí, že to nie on sa zmenil, ale tí ostatní. 

Bol to bývalý kolega z tübingenských čias Hans Küng, kto na začiatku obdobia prefekta vytvoril o kardinálovi Ratzingerovi obraz „reakčného teológa“ na čele Kongregácie pre náuku viery. Küngove obvinenia prichystali skreslený obraz „veľkého inkvizítora“. Küng bol zodpovedný aj za legendu o Ratzingerovej traume a premene v rebélii v roku 1968, ktorá v skutočnosti nikdy nebola.

Po svojom zvolení za pápeža sa Joseph Ratzinger ako Benedikt XVI. sústredil na obnovu viery. Jeho osobitná charizma a jeho katechézy pritiahli milióny ľudí, aj takých, ktorí mali odstup voči Cirkvi.  

Pápež Benedikt zverejnil len tri encykliky, od pápeža - teológa by niektorí očakávali azda viac. Tieto tri encykliky to však mali v sebe. V pozícii pápeža bol Joseph Ratzinger predovšetkým pastierom, nie profesorom. Bol to takmer nadľudský výkon, že vo svojom vysokom veku a pri svojom zdravotnom hendikepe, o ktorom verejnosť nič netušila, potom ešte napísal aj trilógiu o Ježišovi. Táto kristológia bola naliehavo potrebná vzhľadom na zničený obraz Ježiša a jeho posolstva. Žiaden pápež pred ním si netrúfol napísať takého dielo.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.