TopTip

Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj kresťanskej kultúry

Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj kresťanskej kultúry TK KBS

Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru opäť ocenila osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj kresťanskej kultúry. Na nádvorí Primaciálneho paláca v Bratislave si ocenenie z rúk ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov, biskupa Františka Rábeka a bratislavského pomocného biskupa Jozefa Haľka prevzalo dvanásť laureátov. Cenu Fra Angelica udelila rada už devätnásty raz. 

V oblasti hudobného umenia získala cenu pedagogička Eva Malatincová, cirkevný hudobník a organista Marián Muška a speváčka a hudobníčka Sima Martausová, ktorá hovorí o svojich pocitoch zo získania ocenenia. „Ja sa z neho veľmi teším a hlavne keď som tam tak sedela medzi tými ľuďmi, uvedomila som si, že čo tu vlastne robím? Také kapacity tu sedia, takí ľudia, že som si hovorila, či som toho hodná, ale v podstate to nejde iba o mňa, ale ide o Pána Boha a mňa, s ktorým spolupracujem, keď tvorím.“
Za zásluhy v oblasti výtvarného umenia si cenu Fra Angelica prevzali reštaurátor Štefan Kocka, kameraman, fotograf a pedagóg Štefan Komorný a akademický maliar Ján Kudlička. V kategórii slovesné umenie boli ocenení pesničkár, riaditeľ rádia Devín a folkový skladateľ Peter Janků, redaktor Štefan Chrappa a profesor Ján Zambor, ktorý je básnikom, prekladateľom a vedcom. Za mimoriadne zásluhy, za rozvoj kresťanskej kultúry ocenili publicistu a fotografa Jaroslava Slašťana, literárneho vedca a univerzitného profesora Tibora Žilku a publicistu a kňaza Mariána Gavendu. „Každý rok je ťažšie vybrať len dvanástich, pretože podnety, ktoré prichádzajú, tých je, chvalabohu, stále viac. Som milo prekvapený, koľko sa objavuje osobností, ktoré bežne ani nie sú známe a zrazu, keď dostaneme informácie o nich, žasneme nad tým, akí sú to veľkí ľudia,“ povedal biskup Rábek.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.