TopTip

Putin žiada prinavrátenie ruského chrámu v Jeruzaleme

Putin žiada prinavrátenie ruského chrámu v Jeruzaleme zdroj foto: pexels.com

Ruský prezident Vladimir Putin písomne ​​požiadal izraelského premiéra Naftaliho Bennetta o schválenie prinavrátenia chrámu Alexandra Nevského v jeruzalemskom starom meste Moskve. Ako v pondelok informovali izraelské médiá, prinavrátenie je súčasťou dohody spred dvoch rokov o prepustení izraelsko-americkej ženy väznenej v Rusku pre prechovávanie drog.

Podľa správ po prepustení 26-ročnej ženy začal kataster izraelského ministerstva spravodlivosti prevod kontroly nad chrámom na Moskvu. Jeruzalemský okresný súd však minulý mesiac proces registrácie zastavil s odôvodnením, že sa môže uskutočniť len pod dohľadom izraelskej vlády.

Bývalý ruský premiér Sergej Stepašin minulý piatok na okraji konferencie v takzvanom ruskom zariadení v centre západného Jeruzalema informoval o tomto liste. Stepašin je predsedom Cisárskej pravoslávnej palestínskej spoločnosti. Ide o jednu z organizácií zodpovedných za ruské posvätné miesta v Izraeli. Stepašin vyhlásil, že Rusko už päť rokov pracuje na tom, aby toto zariadenie dostalo pod svoju kontrolu.

Chrám Alexandra Nevského sa nachádza hneď vedľa Baziliky Božieho hrobu v takzvanom Alexandrovom dvore, ktorého vlastníctvo je takisto nejasné. Chrám postavený na konci 19. storočia je považovaný za jednu z najvýznamnejších ruských pamiatok v starom Jeruzaleme a za cieľ pútnikov. Po ruskej revolúcii v roku 1917 ruskí emigranti žijúci na Západe prevzali kontrolu nad týmto chrámom, no Kremeľ sa už roky snaží o jeho prinavrátenie ruskej vláde.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison à plusieurs étages en forme de L avec toits à pignons.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.