Celková čiastka
Zostávajúci čas
Najnovší vývoj komentuje Štefan Bajer z nemeckých novín Die Tagespost. Milí poslucháči, vitajte pri počúvaní pravidelnej rubriky Ďalekohľad.
Vladimir Putin vyhral svoju brutálnu vojnu, ktorá je v rozpore s medzinárodným právom. Nie preto, že si ponechá krvavo dobyté územia Ukrajiny, ako to už akosi prisľúbil americký prezident Donald Trump, ale v zmysle svojich väčších vojnových cieľov. Putin vždy dával jasne najavo, že mu nejde o územia, ale o „nový svetový poriadok“. A tomu dal Trump v uplynulých dňoch zelenú: Trumpa nezaujíma otázka viny, ani medzinárodné právo, ani zatykač Medzinárodného trestného súdu na Putina. Americký prezident vidí v ruskom autokratovi partnera pre mier, zatiaľ čo vôľu Ukrajiny prežiť a pátos Európanov pre spravodlivosť považuje za niečo smiešne a prekážajúce.
Putin zvíťazil, pretože USA opäť vnímajú Rusko ako rovnocennú svetovú veľmoc a takto s ním zaobchádzajú. Tým je vyvrátený zraňujúci diktát Baracka Obamu, ktorý degradoval Rusko na „regionálnu veľmoc“. Z pohľadu Moskvy je teraz voľná cesta k náprave „najväčšej geopolitickej katastrofy 20. storočia“, ako Putin pred 20-timi rokmi nazval rozpad Sovietskeho zväzu. O to totiž ide vášnivému agentovi KGB v Kremli: predsa len chce vyhrať studenú vojnu, ktorú (podľa neho) Gorbačov v roku 1991 prehral v prospech Západu. Preto nemôže rešpektovať suverenitu bývalých sovietskych republík, ako sú Arménsko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina; preto považuje vstup štátov bývalého východného bloku do NATO za provokáciu; preto už teraz diktuje podmienky mieru na Ukrajine.
A preto Putin vsádza na rozštiepenie Západu. Dokonca celkom úspešne, pretože rozkol medzi Amerikou a Európou, priepasť medzi členskými štátmi EÚ a polarizácia v európskych spoločnostiach sa čoraz viac prehlbujú. Trumpovo pohŕdanie Európanmi a jeho naliehanie na rýchlu dohodu urýchli koniec Západu ako hodnotového spoločenstva: Západ doteraz vsádzal na medzinárodné právo, na medzinárodný poriadok založený na pravidlách, na inštitúcie ako Medzinárodný súdny dvor a Medzinárodný trestný súd – na myšlienku etablovať niečo ako právny štát v medzinárodných vzťahoch.
Trump to všetko zmieta zo stola, pretože mu nejde o právo a spravodlivosť, o ukrajinskú suverenitu a nedotknuteľnosť hraníc, ale o obchodné dohody a záujmy. Trump nie je konzervatívec, nie je to človek ideálov a zásad, ale zaprisahaný egoista. Preložené do globálnej politiky, egoizmus je nacionalizmus: a tak Ukrajina má zaplatiť za vojenskú pomoc od USA „vzácnymi nerastnými surovinami“; idealistickí Európania môžu obnoviť tú časť, ktorú Putin ponechá Ukrajine.
Putin vyhral svoju vojnu, pretože sa vrátil do globálnej politiky a má všetky možnosti, pretože Trump ho zbavil závislosti od Číny a Iránu, pretože získal späť suverenitu nad vojnou na Ukrajine, pretože Washington normalizuje diplomatické vzťahy a obchod s Ruskom, pretože Ukrajina je zničená a dlhodobo oslabená, pretože násilie a brutalita sa vyplatili.
Ak dôjde ku konečnej dohode medzi Trumpom a Putinom, Putin môže zintenzívniť svoje (prevažne) hybridné vojny proti zvyšku Európy – a Trump sa môže plne venovať globálnej súťaži s Čínou. Na druhej strane, Európa je zrušená, rovnako ako naša predstava o medzinárodnom práve.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/politik/putin-hat-seinen-krieg-gewonnen-art-260682
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram