TopTip

Z domova
Provinciálka saleziánok: Don Jozef Ižold bude chýbať

Provinciálka saleziánok: Don Jozef Ižold bude chýbať

Zosnulý provinciál saleziánov Jozef Ižold je podľa provinciálky Dcér Panny Márie Pomocnice (FMA) Moniky Skalovej jeden zo saleziánov, s ktorým sa jej ťažko lúči a ktorý bude chýbať. Ako si zaspomínala v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, Jožka prvýkrát stretla v Žiline v ponoviciáte. "Mal veľké okuliare, ktoré prezrádzali jeho sčítanosť, múdrosť a v očiach pohľad, ktorým vedel pohladiť, ako to vyjadril jeden český salezián. Ten úsmev bol odzbrojujúci, určite pri ňom nikto necítil strach, práve naopak veľkú dôveru," povedala Monika Skalová.

O niekoľko rokov neskôr sa opäť stretli na formačnom poli – boli "kolegovia" vo formácii, veľa sme rozprávali, hľadali nové cesty formácie. "Potešil sa, keď sme mu raz v noviciáte, kde bol spovedníkom darovali šach, tie hrával rád. Logika a stratégia... aj keď sa niekedy zdalo, že to nevychádza podľa ľudských predstáv, on veľmi dobre vedel, aký ťah treba urobiť, lebo počúval predovšetkým Boha, ako aj tých okolo seba, bratov a sestry", spomína provinciálka FMA.

Veľmi dobre sa s Jozefom Ižoldom podľa Moniky Skalovej rozprávalo, mala rada najmä filozofické úvahy, v ktorých nechýbal jeho obľúbený autor, ktorým sa nechal inšpirovať. Bol to Chesterton. Jeden jeho citát mi sedí provinciálke práve na Jožka: "Sú velikáni, ktorí dávajú každému pocítiť jeho malosť. Ale skutočný velikán je človek, ktorý dáva každému človeku pocit vlastnej veľkosti". "On bol ten skutočný", dodáva.

Don Jozef Ižold zomrel v stredu 20. mája 2020 v Bratislave vo veku 56 rokov. V službe Pánovi v Cirkvi a v Saleziánskej kongregácii prežil 29 rokov rehoľného a 19 rokov kňazského života. Svätá omša za zosnulého provinciála saleziánov dona Jozefa Ižolda a pohrebné obrady budú v utorok 26. mája 2020 o 11:00 vo farskom kostole v rodnej obci zosnulého v Rybníku, okres Levice. Pochovaný bude v ten istý deň popoludní o 16:00 v saleziánskej hrobke na cintoríne v Bratislave vo Vrakuni.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za obrátenie a Božie požehnanie pre Zuzku, Veroniku, Eriku a Tomáša. Iveta
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za dar pokoja v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.