TopTip

Prokuratúra preskúma zákaz bohoslužieb

Prokuratúra preskúma zákaz bohoslužieb TK KBS

Bývalý politik Ján Figeľ sa opäť obrátil na Generálnu prokuratúru pre pretrvávajúci zákaz verejných bohoslužieb. Prokuratúra má podnet preskúmať a v prípade jeho akceptovania ho postúpiť na Ústavný súd. Ten by následne rozhodol, či je zákaz bohoslužieb v súlade s ústavou alebo nie. Ján Figeľ podnet predložil spolu s ďalšími osobnosťami rôznych profesií a vierovyznaní. Iniciatívu podporili aj slovenskí biskupi. 

Motívom podania druhého podnetu v rovnakej veci je opätovné predĺženie núdzového stavu o štyridsať dní. To podľa Jána Figeľa v praxi znamená kontinuitu doterajších opatrení, ktoré sa týkajú aj chrámov a bohoslužieb. Chce, aby vo veci definitívne rozhodol Ústavný súd. Podnet však najprv musí posúdiť Generálna prokuratúra. Má na to päť dní. „Tieto opatrenia sa dajú robiť primerane, aj majú robiť primerane,“ povedal Figeľ pre Rádio LUMEN.
Bývalý eurokomisár chce podnetom dosiahnuť návrat k verejným bohoslužbám s primeranými obmedzeniami, na ktorých sa dohodne štát s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. „Môže to znamenať napríklad účasť veriacich v prepočte na plochu alebo na percento plochy, tak ako je to v potravinách,“ uviedol.
S iniciatívou Jána Figeľa súhlasia aj všetci slovenskí biskupi. „Považujeme ju za správnu, lebo prípadné rozhodnutie Ústavného súdu by bolo užitočné pre celú spoločnosť, aby sme spoznali, v akej miere prišlo k neprípustnému obmedzeniu slobody náboženského vyznania a viery počas núdzového stavu vyhláseného z dôvodu pandémie,“ zdôraznil Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska.
Spolu s Jánom Figeľom predložilo podnet ďalších deväť osobností. Napríklad Božidara Turzonovová, Bohdan Hroboň, Róbert Letz a herec Štefan Bučko. „Treba to upraviť, ale nie sme si istí, že to upravenie môže nastať,“ dodal Štefan Bučko.
Ak sa Generálna prokuratúra rozhodne vec postúpiť Ústavnému súdu, ten bude mať na rozhodnutie desať dní.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.