TopTip

Pripomíname si sto rokov od narodenia Antona Neuwirtha

Pripomíname si sto rokov od narodenia Antona Neuwirtha TK KBS

Dnes si pripomíname sto rokov od narodenia Antona Neuwirtha. Jeho život predstavuje život kresťana budúcnosti, povedal o tejto osobnosti František Mikloško. Anton Neuwirth bol lekárom, politikom, výnimočným intelektuálom, humanistom a diplomatom, ktorý bol za svoje celoživotné pôsobenie a angažovanie ocenený viacerými vyznamenaniami vrátane pápežského Veľkokríža Rytierskeho rádu Pia IX. Počas komunistického režimu sa angažoval v katolíckom spoločenstve Rodina a za tieto aktivity bol v roku 1953 odsúdený na dvanásť rokov väzenia. Po páde totality kandidoval na prezidenta a bol prvým veľvyslancom Slovenska pri Svätej stolici. 

 

Zakladateľ a rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán vyzdvihol, že Anton Neuwirth dostal ocenenie za prácu v oblasti medicíny, vedy, diplomacie aj politiky a vo všetkých týchto oblastiach zanechal stopu. „Neodmietol žiadne naše pozvanie stretnúť sa s mladými ľuďmi a láska, ktorú nám dal, je to, čo vo mne zanechalo hlbokú stopu, a preto som rád, že vlastne aj posledných dvanásť rokov dennodenne žijem v jeho duchovnej prítomnosti,“ povedal pre rádio LUMEN Luterán.


Anton Neuwirth bol Európan aj Slovák. Vedel šesť jazykov a mal široký rozhľad. Takto si na neho spomína bývalý politik František Mikloško. Poukázal, že Anton Neuwirth sa vrátil zo Švajčiarska späť do Česko-Slovenska práve v čase, keď sa k moci dostali komunisti. „Anton Neuwirth pre mňa predstavuje kresťana budúcnosti. V ťažkých životných situáciách podržal svoju vieru a neustúpil,“ uviedol Mikloško pre rádio LUMEN.


Martin Luterán hovorí, že Antona Neuwirtha spoznal ako dvadsaťročný a vnímal, že táto osobnosť vyžarovala zo seba auru svätca. „Dokázal a viedol k tomu aj celú svoju rodinu, odpustiť všetkým ľuďom, ktorí ho nespravodlivo nasledovali. Neznenávidel svojich prenasledovateľov a odpustil im.“

František Mikloško zdôrazňuje, že Anton Neuwirth bol duchovným tvorcom zmluvy medzi slovenskou republikou a Svätou stolicou. „Anton Neuwirth dal základnú myšlienku základnej zmluve a potom tiež čiastkovým. On bol nositeľom myšlienky o výhrade vo svedomí,“ dodal Mikloško.

Osobnosť Antona Neuwirtha si pripomenú aj v Ústave svätých Cyrila a Metoda v Ríme. Slávnosti bude predsedať kardinál Jozef Tomko.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.