TopTip

Princ Filip bol príkladom neotrasiteľnej lojality

Princ Filip bol príkladom neotrasiteľnej lojality Zosnulý britský princ Filip. Foto: DPA

Predstavitelia cirkví vyjadrili svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine po smrti princa Filipa. „Smútim so zvyškom Spojeného kráľovstva a Commonwealthu nad stratou jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburgu,“ oznámil v piatok v Londýne anglikánsky prímas Justin Welby. Katolícky arcibiskup z Westminsteru, kardinál Vincent Nichols, vyhlásil: „V tejto chvíli smútku a straty“ sa modlím za zosnulého, za kráľovnú Alžbetu a celú kráľovskú rodinu.

Princ Filip, manžel kráľovnej Alžbety (94), zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Anglikánska cirkev má na svojom internetovom portáli online kondolenčnú knihu.

Počas 73 rokov stál Filip verne a lojálne po boku kráľovnej, povedal anglikánsky primát Welby. „Ich manželstvo bolo založené na priateľstve a vzájomnej úcte a bolo podporené spoločnou vierou v Krista.“ Zosnulý dôsledne uprednostňoval záujmy ostatných a tak poskytol „vynikajúci príklad kresťanskej služby“.

„Pri príležitostiach, pri ktorých som sa s ním stretol, na mňa vždy urobila dojem jeho zjavná chuť do života, jeho zvedavá myseľ a schopnosť komunikovať s ľuďmi zo všetkých spoločenských vrstiev,“ uviedol canterburský arcibiskup.

Filip zanechal veľké dedičstvo. „Cena vojvodu z Edinburgu, ktorú založil v roku 1956, inšpirovala generácie mladých ľudí k službe iným, víziu občianstva a túžbu slúžiť svojim komunitám. Jeho práca s nespočetnými charitatívnymi organizáciami a organizáciami odrážala jeho rozsiahly globálny záujem o témy ako divoké zvieratá, šport, dizajn, inžinierstvo a dialóg medzi náboženstvami.“

Aj kardinál Nichols ocenil manžela britskej panovníčky ako „príklad neotrasiteľnej lojality a radostného plnenia povinností“. Predseda Katolíckej biskupskej konferencie Anglicka a Walesu uviedol, že prítomnosť princa Filipa a jeho charakter, ktorý sa vyznačuje chuťou do života a chuťou do činenia, bude veľmi chýbať.

Podľa Buckinghamského paláca Filip zosnul pokojne v piatok ráno na hrade Windsor. S Alžbetou bol ženatý od roku 1947 a bol princom manželom od jej korunovácie v roku 1952 – takže tento úrad zastával dlhšie ako ktokoľvek v Spojenom kráľovstve pred ním.

Zdroj: KNA

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.