Celková čiastka
Zostávajúci čas
Kardinál Pierbattista Pizzaballa na youtube kanáli Jeruzalemského latinského patriarchátu uviedol, že nielen vo Svätej zemi ľudia v súčasnosti prežívajú ťažké časy. A preto je ťažké hovoriť o veľkonočnom posolstve života a nádeje. A predsa: „Božia láska bola dokonca silnejšia ako smrť. Táto Božia láska by mala prekonať všetky obavy, všetku nenávisť a frustráciu, ktorú občas máme v srdci,“ povedal latinský patriarcha Jeruzalema.
Podľa slov kardinála Pizzaballu aj v diecéze Jeruzalem, do ktorej patrí Gaza, majú ľudia nielen právo, ale dokonca povinnosť sláviť Veľkú noc: „Musíme dať svojím životom najavo, že patríme k mocnej Božej láske v Ježišovi. Napriek všetkým protivenstvám pracujeme na tom, aby sme svojím životom a tým, čo robíme, svedčili o tom, akí sme, aké krásne je žiť s Ježišom vo Svätej zemi. Nebojte sa. Božia láska je silnejšia než akékoľvek znamenie temnoty a smrti.“
K sviatku Veľkej noci sa vyjadril aj konštantínopolský patriarcha. Vo svojom veľkonočnom posolstve na webovej stránke Ekumenického patriarchátu zdôraznil veľký význam veľkonočnej radosti: „V skutočnosti celá teológia Cirkvi je zhrnutá vo vyznaní: ‚Kristus vstal z mŕtvych!‘ Skúsenosť, že moc smrti bola zničená, je zdrojom nevýslovnej radosti, radosti oslobodenej od každého obmedzenia tohto sveta,“ píše Bartolomej.
Ďalším zdrojom veľkonočnej radosti je pre ekumenického patriarchu Bartolomeja to, že v tomto roku celé kresťanstvo môže sláviť Veľkú noc spoločne. Toto spoločné slávenie vyjadruje vedomie, „že nie je vhodné, aby pri takomto posvätnom slávení vládla termínová rôznorodosť“. Zároveň si pripomíname 1700. výročie prvého ekumenického koncilu v Nicei. Bartolomej píše, že „duch Nicey“ je „neochvejne súčasťou života Cirkvi“ a povzbudzuje nás, aby sme sa „sme sa zamerali na hĺbku a podstatu Tradície Cirkvi“.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram