TopTip

Presvätá Bohorodička z Klokočova bola vyhlásená za patrónku Zemplína

Presvätá Bohorodička z Klokočova bola vyhlásená za patrónku Zemplína TK KBS

Presvätá Bohorodička z Klokočova bola vyhlásená za patrónku Zemplína. Stalo sa tak 25. marca na Sviatok zvestovania našej presvätej Vládkyni, Bohorodičke Márii, vždy Panne. Zároveň bol ustanovený v celej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku nový sviatok s titulom Pamiatka zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, Patrónky Zemplína. 

V pútnickom chráme v Klokočove sa uskutočnila za dodržania epidemiologických opatrení neverejná slávnosť, počas ktorej bol na tomto mieste zverejnený dekrét Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme, ktorým sa vyhlasuje Patrónka Zemplína a ustanovuje sa sviatok klokočovskej ikony.

„Kongregácia pre východné cirkvi, na základe právomocí, ktoré jej udelil Najvyšší Veľkňaz František, láskavo vyhovuje prosbám najdôstojnejšieho žiadateľa a novému sviatku prideľuje titul Pamiatka zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, Patrónky Zemplína. Taktiež táto kongregácia stanovuje, aby sa nový sviatok slávil každoročne prvú nedeľu v mesiaci október,“ píše se v dekréte.

So žiadosťou o vyhlásenie svätej Bohorodičky z Klokočova za Patrónku Zemplína prišla pred rokom Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi. Urobila tak podporená žiadosťou primátorov a mestských zastupiteľstiev z celého Zemplína, ako aj s podpornými listami rímskokatolíckeho arcibiskupa Bernarda Bobera a vladyku Juraja Stránskeho, pravoslávneho arcibiskupa, pri príležitosti osláv 350. výročia zázračného slzenia ikony presvätej Bohorodičky v Klokočove.

Ako uviedol arcibiskup Cyril Vasiľ, udialo sa tak so súhlasom skutočne celého Božieho ľudu. „Tá, ktorá pred dvetisíc rokmi prijala na seba úlohu byť matkou Pána, pred dvetisíc rokmi hovorila, hľa, odteraz blahoslaviť ma budú všetky pokolenia. Tieto jej prorocké slová sa napĺňajú aj dnes, aj naším radostným úkonom znovuzasvätenia nášho ľudu, tohto ľudu Zemplína, pod jej ochranu,“ zdôraznil vladyka.

Tento rok 29. júna, na sviatok svätých Petra a Pavla, prijme v Ríme Svätý Otec František aj eparchiálnu púť s klokočovskou ikonou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.