TopTip

Prekvapivé odvolanie metropolitu Hilariona

Prekvapivé odvolanie metropolitu Hilariona zdroj foto: pexels.com

Mocného šéfa zahraničných vecí Ruskej pravoslávnej cirkvi – 55-ročného volokolamského metropolitu Hilariona Alfejeva – v utorok prekvapivo odvolali z funkcie a vymenovali za metropolitu ruských pravoslávnych veriacich v Budapešti a Maďarsku.

Hilarion bol považovaný za najmocnejšieho muža Moskovského patriarchátu po patriarchovi Kirillovi.

Ako v utorok oznámil patriarchát na svojej webovej stránke, v Moskve o tom rozhodol Posvätný synod, teda riadiace biskupské grémium cirkvi. Hilarion tak stratil kreslo v Posvätnom synode.

Za nového vedúceho Oddelenia vonkajších cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu bol vymenovaný 37-ročný korsunský metropolita Antonij Sevrjuk, ktorý doteraz viedol aj Exarchát pre západnú Európu so sídlom v Paríži.

Antonij prevezme doterajšie kreslo metropolitu Hilariona v synode, ako aj titul volokolamský.

Antonij bol kedysi osobným tajomníkom patriarchu Kirilla a je považovaný za jeho blízkeho dôverníka. Krátku dobu bol aj ruským pravoslávnym biskupom v Rakúsku.

Metropolita Hilarion, ktorý sprostredkúval ekumenické kontakty pre Moskovský patriarchát a bol častým hosťom vo Vatikáne, bol vnímaný ako zástanca tvrdej línie v cirkevnom zápase medzi Moskvou a Konštantínopolom o Ukrajinu.

Od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára je však Hilarion nápadný svojou zdržanlivosťou, pričom samotný Kirill takmer denne verejne ospravedlňuje ruskú inváziu.

Experti pre „Tagespost“ povedali, že Hilarion je obetným baránkom za to, že Moskovský patriarchát stratil veľa prestíže a vplyvu pre svoju konfrontačnú cirkevnú politiku. Nielen Ukrajinská pravoslávna cirkev sa odtrhla od Moskvy a zdôraznila svoju nezávislosť. Od Kirilla a jeho kurzu sa dištancuje aj ruské pravoslávie v Litve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.