Celková čiastka
Zostávajúci čas
Autorita a prestíž Klementa Rímskeho boli také veľké, že sa mu pripisovali viaceré diela, no jediným spisom, pri ktorom si môžeme byť istí Klementovým autorstvom, je List Korinťanom. Klement v ňom síce neuvádza svoje moje, ako odosielateľ je uvedená „Božia Cirkev, ktorá je v Ríme“, no tento list je v každom prípade dielom jediného autora, aj keď príležitostne o sebe hovorí v pluráli. Klementovo autorstvo jasne dosvedčuje Euzébius Cézarejský, ktorý doslovne píše: „Zachoval sa Klementov list, ktorý sa považuje za pravý, významný a obdivuhodný. Napísal ho v mene cirkvi v Ríme cirkvi v Korinte“.
Na začiatku Listu Korinťanom sa rímska cirkev žaluje, že „nepredvídateľné pohromy a protivenstvá“ jej zabránili skoršie zamerať svoju pozornosť na vzburu v cirkvi v Korinte. Tieto pohromy a protivenstvá treba stotožniť s prenasledovaním kresťanov za cisára Domiciána, a preto dátum napísania listu musí siahať do obdobia bezprostredne po smrti cisára a skončení prenasledovania, to znamená hneď po roku 96.
Podnetom pre Klementov list boli problémy, v ktorých sa topila korintská cirkev:
„Váš rozkol zviedol mnohých, mnohých uvrhol do zúfalstva, mnohých do pochybností, nás všetkých do smútku. A váš spor pokračuje. Vezmite do rúk list blaženého Pavla. Čo vám napísal na začiatku svojho kázania? Pod inšpiráciou Ducha vám napísal o sebe, o Petrovi a o Apollovi, pretože už vtedy ste vytvárali frakcie. No vtedajšie štiepenie spôsobilo menšie škody. Lebo ste sa priklonili k apoštolom ako najlepším svedkom a k mužovi (Apollovi), ktorého odporúčali. Teraz ale uvážte, kto vás zviedol k zlému a ubral na povesti vašej vychýrenej bratskej láske. Je to hanebné, milovaní, veľmi hanebné a na potupu kresťanskému životu počúvať, že veľmi stála a starobylá cirkev v Korinte sa pre jednu alebo dve osoby vzbúrila proti presbyterom. A tento chýr sa nedostal len k nám, ale aj k tým, čo sú iného zmýšľania ako my. Pre vašu nerozumnosť sa dostalo hany Pánovmu menu a vám samým hrozí nebezpečenstvo.“
V korintskej cirkvi opäť vystrájali frakcie, tak prísne pranierované už svätým apoštolom Pavlom, jej zakladateľom. Zásluhou jedného alebo dvoch pyšných agitátorov sa korintskí veriaci vzbúrili proti presbyterom a „niektorých, napriek ich dobrému správaniu, vyhnali zo služby, ktorú vykonávali bezúhonne a čestne“. Zosadeným presbyterom zostala verná len biedna menšina. Klement chce odstrániť rozkol a tak aj dôvod na pohoršenie pre pohanov v čase, kedy sa už začínali množiť prejavy pohanského nepriateľstva voči novému náboženstvu.
Pomerne obsiahly Klementov list má 65 kapitol a je štylizovaný ako „výzva k pokoju a svornosti“. Dosiahnuť sa majú praktizovaním pokory a poslušnosti. Klement zamýšľa znovunastoliť narušenú autoritu korintskej hierarchie:
„Je medzi vami niekto šľachetný, milosrdný a plný lásky? Nech povie: Ak som ja na vine, že je vzbura, spor a rozkoly, idem preč. Odídem, kam chcete, urobím, čo ľud prikazuje, len nech Kristovo stádo žije v pokoji s ustanovenými presbytermi.“
„Vy, ktorí ste príčinou vzbury, podriaďte sa presbyterom, zmeňte svoje zmýšľanie a ohnite kolená svojich sŕdc. Naučte sa podriaďovať. Odložte pýchu a povýšeneckú nadutosť vášho jazyka. Je pre vás lepšie, keď budete v Kristovo stáde považovaní za malých a zdržanlivých, ako keby ste boli zdanlivo slávni a vylúčení z nádeje“.
Rubriku Predstavujeme cirkevných otcov vysielame v piatok o 10:30.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram