Celková čiastka
Zostávajúci čas
Po tri a pol roku sme mali na Slovensku znovu voľby do Národnej rady. Na rozdiel od minulosti o tieto voľby sa živo zaujímali médiá z celého vyspelého sveta. Najmä v krajinách anglosaského sveta médiám nešlo až tak o naše vnútorné politické záležitosti, ako skôr o naše zahraničnopolitické smerovanie. V geopolitickom meradle sme pevnou súčasťou Európskej únie, patríme medzi krajiny platiace eurom, sme členmi Severoatlantickej aliancie a navyše susedíme aj s Ukrajinou.
Zatiaľ čo do volieb sme sa v zahraničnopolitickom smerovaní správali ukážkovo až lídersky prozápadne, napríklad pri dodávkach zbraní napadnutej Ukrajine, tieto voľby dali silnejší mandát stranám, ktoré pred voľbami hlásali ak nie opačný, tak aspoň opatrnejší a kritickejší prístup. Ak by sme vzali do úvahy aj voličov strán, ktoré skončili pod piatimi percentami a dosiahli viac ako jedno percento, zistili by sme, že len dobrá tretina voličov si želá pokračovať v doterajšom aktívnom prístupe vojenskej pomoci Ukrajine. Ďalšia dobá tretina voličov si vybrala strany, ktoré sympatizujú či skôr sú solidárne s Ruskom. Zvyšná menšia tretina je síce solidárna s napadnutou a trpiacou Ukrajinou, ale berie ohľad aj na obmedzenia vlastnej krajiny.
Práve tieto stredové strany ako Hlas alebo KDH budú v najbližších dňoch vážkami, kam sa ako krajina uberieme v našom zahraničnopolitickom smerovaní.
Pre nás, ktorí žijeme na Slovensku, sú však oveľa dôležitejšie domáce témy. Otázka efektívneho spravovania štátu, vrátane jeho jednotlivých oblastí, slobody a vymožiteľnosti práva. Strana, ktorá vyhrala predčasné voľby, opakovane hlásala revanš za to, že za svoje predchádzajúce vládnutie museli niektorí jej členovia a sympatizanti začať skladať účty pred súdmi.
V opozícii využili každú jednu príležitosť, aby si zvýšili popularitu. Pandémia, jej obmedzenia a potom aj povinné očkovanie poskytli Smeru mnoho príležitostí na rast. Nové rany, ktoré ľudia pociťovali, prekryli tú staršiu po zdesení, čo sa stalo s krajinou, v ktorej bol zavraždený novinár a jeho snúbenica. Ak sa im podarí vytvoriť vládu, a budú sa starať predovšetkým sami o seba, ľahko sa môže stať, že nespokojnosť, ktorú burcovali, sa rýchlo obráti proti nim.
Bývalá vládna koalícia si odniesla z volieb vysvedčenie za animozity, najmä jej líder Igor Matovič a jeho OĽANO. Pred úplnou prehrou ho okrem verných voličov zachránili predovšetkým mnohé slovenské rómske komunity vďaka zvýšenej pomoci, ktorú dostali počas predchádzajúceho vládnutia i vďaka rómskym kandidátom. Rovnako mu pomohlo aj to, že na jeho kandidátke ostala časť kresťanských demokratov pod hlavičkou Kresťanskej únie.
Ak by sa KDH pred voľbami podarilo dostať na svoju kandidátku väčšinu známych politicky aktívnych kresťanov, ľahko sa mohli pohybovať na dvojciferných číslach a mali by tak oveľa lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Keď počas terajšieho volebného obdobia ukážu svoju odbornosť a kompetentnosť, môže sa ich pozícia zlepšovať.
Pri pohľade na volebné výsledky v jednotlivých miestach badať, že mestskí a zahraniční voliči uprednostňovali progresívne a liberálne strany, vidiek skôr tradičnejšiu ľavicu. Potom sme tu mali oblasti s prevahou kresťanských strán a tých maďarských. Ľavicovejšie strany so sociálnou politikou na Slovensku dominujú. No tentoraz sa nachádzame v celkom odlišnej ekonomickej situácii, ako keď vládli ostatne. Máme výraznejší dlh a riziko recesie, lacné výhodné pôžičky krajina už tak ľahko nedostane. Ak by ľavicová vláda priviedla krajinu k bankrotu, ako prví by to pocítili práve poberatelia dôchodkov a sociálnych dávok, a potom aj štátni zamestnanci. Európska únia by nám nariadila výrazné celoplošné škrty.
Aj pri tomto vnútropolitickom diskurze to bude strana Hlas, ktorá rozhodne o tom, či uprednostní to známe s možnosťou budúceho rizika, alebo podstúpi riziko z neznámeho na začiatku.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram