TopTip

Pred priečelím Diecéznej svätyne svätého Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom pribudol nový pamätník

Pred priečelím Diecéznej svätyne svätého Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom pribudol nový pamätník TK KBS

Pred priečelím Diecéznej svätyne svätého Andreja-Svorada a Beňadika v Skalke nad Váhom pribudol nový pamätník. Je venovaný storočnici vysvätenia troch slovenských biskupov, Karola Kmeťku, Mariána Blahu a Jána Vojtaššáka. Pamätník požehnali po sobotňajšej biskupskej vysviacke symbolicky súčasní nástupcovia spomenutých biskupov. Projekt financovali z darov. 

V Skalke nad Váhom pri svätyni svätých Andreja a Svorada a Beňadika pribudol pamätník, ktorý má pripomínať vysviacku troch slovenských biskupov pred sto rokmi. Pamätník požehnali symbolicky štyria biskupi po sobotňajšej biskupskej vysviacke Petra Beňa. Pokračuje hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký. „Symbolický pamätník požehnali dnešní nástupcovia na biskupských stolcoch. Viliam Judák z Nitry, Marián Chovanec z Banskej Bystrice, Ján Kuboš zo Spišskej kapituly a samozrejme nový nitriansky pomocný biskup Peter Beňo, hneď po modlitbe predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského.“
Aj keď sa vysviacka troch slovenských biskupov pred storočím konala v Nitre, súvis má aj s pútnickým miestom Skalka nad Váhom. „Vtedy od popredných osobností slovenského národa zaznela aj výzva budovať pútnické miesto v Skalke, ako národnú katolícku svätyňu. Autorom architektonického návrhu pamätníka je inžinierka Petra Balaščáková a autorom oceľových korpusov s podobizňami troch slovenských biskupov akademický sochár Igor Mosný,“ povedal Ujlacký.
Pri pútnickom mieste Skalka funguje už desaťročia aj neinvestičný fond Beňadik, ktorý sa tiež pri budovaní pamätníka angažoval. Dodáva hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký. „Pri tejto príležitosti daroval fond pre Diecéznu svätyňu pútnicke slávnostné koruhvy s motívmi svätých Andreja-Svorada a Beňadika, erby Skalky, Nitrianskej diecézy a fondu Beňadik, ako aj štátnej zástavy Slovenskej republiky.“
Pútnické miesto Skalka sa nachádza na území farnosti Skalka nad Váhom v Nitrianskej diecéze. Diecézna svätyňa stojí na takzvanej Malej Skalke, na mieste, kde bol svätý Beňadik zhodený do Váhu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.