TopTip

Pred prezidentskými voľbami kostarická cirkev pranierovala sociálnu nespravodlivosť

Pred prezidentskými voľbami kostarická cirkev pranierovala sociálnu nespravodlivosť zdroj foto: pexels.com

Po prvom kole prezidentských volieb kostarická cirkev vyzvala dvoch najúspešnejších kandidátov, aby podnikli viac v boji proti sociálnej nerovnosti v krajine. K daňovému problému krajiny treba pristupovať s rozumom a so zreteľom na sociálnu spravodlivosť a solidaritu, povedal arcibiskup José Rafael Quirós Quirós zo San José v nedeľu pred voľbami. Príliš veľké rozdiely sú pri platoch a luxusných dôchodkoch, zatiaľ čo v krajine žijú ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť tri jedlá denne. Je potrebné „zamerať našu pozornosť na chudobných a núdznych, na roľníkov, ktorí sa dnes topia v dlhoch,“ povedal arcibiskup.

Ako sa očakávalo, prezidentské voľby po prvom kole v nedeľu ešte nepriniesli víťaza. A tak 3. apríla bude o priazeň voličov bojovať exprezident José María Figueres Olsen (27,3 percenta) a Rodrigo Chaves Robles (16,6 percenta). Tretie miesto vo voľbách v nedeľu obsadil evanjelikálny pastor Fabricio Alvarado z pravicovej strany Nueva Republica, ktorý podľa denníka „La Nacion“ získal 14,9 percent.

Šesťdesiatsedemročný Figueres Olsen vyšiel ako favorit z prvého kola prezidentských volieb. Tento sociálny demokrat pochádza z jednej z najvplyvnejších rodín v krajine. Jeho otec, José Figueres Ferrer, bol trikrát prezidentom tejto stredoamerickej krajiny. Samotný Figureres Olsen bol už v rokoch 1994 až 1998 prezidentom Kostariky. V deň volieb Figueres Olsen so slzami v očiach prisahal pri hrobe svojho otca, že bude bojovať proti chudobe v krajine. Súčasný prezident Carlos Alvarado sa nemohol uchádzať o znovuzvolenie z dôvodu, že kostarická ústava vylučuje priame znovuzvolenie.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Haus mit Terrasse über der Garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.