TopTip

Pred 71 rokmi v noci z 3. na 4. mája sa uskutočnila Akcia K2

Pred 71 rokmi v noci z 3. na 4. mája sa uskutočnila Akcia K2 TK KBS

Pred 71 rokmi v noci z 3. na 4. mája sa uskutočnila Akcia K2. Vtedajší komunistický režim obsadil a zlikvidoval zvyšné mužské kláštory, ktoré nestihol zatvoriť počas Barbarskej noci z 13. na 14. apríla v roku 1950. Medzi kláštormi, z ktorých nasilu vyviezli rehoľníkov, bol aj Misijný dom Spoločnosti Božieho slova v Nitre na Kalvárii. Práve v tomto dome si tieto udalosti pripomenula Konfederácia politických väzňov. Svätú omšu slúžil provinciál verbistov Pavol Kruták. Prítomní boli aj poslední živí pamätníci. 

Štefan Zamiška bol pred 71 rokmi novicom v Misijnom dome Spoločnosti Božieho slova v Nitre. Tvrdí, že v tom čase už čakali, že komunistický režim zruší aj ich kláštor. Hovorí, že v noci z 3. na 4. mája 1951 ani nespal. „Začali zvoniť. O chvíľu sme mali jedného žandára a jedného misionára. Chytro, pobaľte sa, idete preč,“ povedal.
Na prvé dni v Podolínci si spomína takto. „Museli sme si najprv matrace napchať slamou, tak sme dali dve postele dohromady a takto sme si aj šiesti ľahli vedľa seba na tie dve postele.“
Anton Paulech bol v roku 1951 bohoslovcom v nitrianskom seminári. V noci, keď sa udiala Akcia K2 z hradného kopca videl, že sa v kláštore verbistov niečo deje. Po zrušení kláštora sa k nemu počas vychádzky vydali. „Všetky knihy na hromade nahádzané, roztrepané, rozhádzané.“
Pri príležitosti 71 výročia Akcie K2 slúžil v Misijnom dome Spoločnosti Božieho slova svätú omšu provinciál verbistov Pavol Kruták. V homílii pri svätej omši, ktorá bola prenášaná aj prostredníctvom internetu zdôraznil, že vtedajší rehoľníci aj kňazi napriek väzeniu a ťažkým časom vykonali veľa dobra. „Chceme oživiť našu vieru aj na základe tohoto, čo Boh skrze nich spravil pre našu minulosť, pre vašu minulosť aj pre vašu i našu prítomnosť.“
Podľa Ústavu pamäti národa bolo počas Akcie K a K2 na Slovensku postihnutých tisíc 180 rehoľníkov z 15 reholí žijúcich v 76 kláštoroch.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.