Celková čiastka
Zostávajúci čas
Svetová banka pred niekoľkými dňami priniesla informáciu, že najchudobnejšie krajiny sveta čelia historickej dlhovej kríze. A tak sa odstránenie najextrémnejšej chudoby posunulo do vzdialenejšej budúcnosti. Dvadsať šesť najchudobnejších krajín sveta od čias pandémie nezaznamenalo žiaden hospodársky rast a ich rozvoj brzdí naďalej vysoká miera zadlženosti.
V týchto 26 krajinách pritom žije 40 percent celkovej svetovej populácie. Ide o najchudobnejších ľudí sveta. V priemere títo ľudia sú ešte chudobnejší, než boli pred pandémiou. Zvyšok sveta sa odvtedy do veľkej miery zotavil a opäť rastie.
Svetová banka sa usiluje získať pre tento rok od bohatších krajín 100 miliárd dolárov, aby cez svoju rozvojovú organizáciu podporila najchudobnejšie krajiny sveta. Krajinám, ktoré majú príjem nižší ako tri doláre na obyvateľa na deň okrem rozvojovej pomoci, Svetová banka poskytuje aj bezúročné pôžičky.
Dotknuté krajiny za posledných desať rokov postihlo aj viacero prírodných katastrof. Tie spôsobili týmto krajinám v priemere päťnásobne vyššie výpadky v príjmoch ako menej chudobným.
Rovnako v týchto dňoch udelili Cenu Švédskej banky za ekonomické vedy za rok 2024. Takzvanú ekonomickú Nobelovu cenu tento rok získala skupina troch ekonómov. ktorí pôsobia v Spojených štátoch a venujú sa dôležitosti funkčných inštitúcií pre rozvoj krajiny.
Vo svojom výskume sa zamerali na kolonizáciu krajín. V tých krajinách, v ktorých kolonizátori zriadili fungujúce inkluzívne inštitúcie, to viedlo k prosperite celého obyvateľstva. Inkluzívne fungujúce inštitúcie autori opisujú ako také, ktoré podporujú deľbu moci a dlhodobé hospodárske príležitosti. Naopak v spoločnostiach, kde boli inštitúcie, ktoré slúžia iba mocným, to viedlo k úpadku a nárastu nerovnosti.
Aj na Slovensku sa teraz rieši, aké bude mať naša krajina priority. Tí najmocnejší a najbohatší na Slovensku by mali pochopiť, že ak mocní budú iba upevňovať svoju moc a bohatí zveľaďovať iba svoje bohatstvo, podľa ocenených ekonómov výsledkom nebude rozvoj Slovenska, ale jeho stagnácia.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram