TopTip

Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi?

Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi?

Anjeli zvestovali ženám myronosičkám: „Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu. Vstal z mŕtvych“ (Lk 24, 5-6).

Vzkriesenie z mŕtvych je víťazstvom nad telesnou porušenosťou: „Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje“ (Rim 6, 9).

Vo vzkriesení je Kristovo telo nové a oslávené, oslobodené od pozemských časových a priestorových obmedzení. Práve preto je Kristovo vzkriesenie zjavením Božieho nového stvorenia.

V nedeľu, prvý deň po sobote, Cirkev oslavuje Kristovo vzkriesenie ako prvý deň nového stvorenia.

Kristovo vzkriesenie je zárukou nášho vlastného vzkriesenia: „Kristus vstal z mŕtvych, prvotina zosnulých. Lebo ako je skrze človeka smrť, tak je skrze človeka aj zmŕtvychvstanie. Veď ako všetci umierajú v Adamovi, tak zasa všetci ožijú v Kristovi“ (1Kor 15, 20-23).

Viera Cirkvi je úplne založená na Kristovom vzkriesení: „A keď Kristus nevstal, vaša viera je márna a ešte stále ste vo svojich hriechoch. Potom aj tí, čo zosnuli v Kristovi, sú stratení“ (1Kor 15, 17-18). „Lebo ak veríme, že Ježiš zomrel a vstal z mŕtvych, tak Boh aj tých, čo zosnulí, skrze Ježiša privedie s ním“ (1Sol 4, 14).

Na bohoslužbách Veľkého a svätého piatku Gréckokatolícka cirkev uctieva plaščenicu ako znak Kristovej smrti. Bohoslužba jeruzalemskej utierne (utierne Svätej soboty) sa koná pred plaščenicou.

Hymnografia oplakáva toho, ktorý zomrel v nádeji na budúce Vzkriesenie: „Neroň slzy nado mnou, Matka ... lebo ja vstanem z mŕtvych“.

Počas paschálnej polnočnice sa prenesie plaščenica z Pánovho hrobu na posvätný oltár vo svätyni. Veriaci vyjdú z chrámu so zapálenými sviecami a v procesii trikrát obídu chrám.

Pred dverami chrámu, za spevu paschálneho tropára, „Kristus [slávne] vstal z mŕtvych, smrťou premohol smrť, a tým čo sú v hroboch, život daroval“, kňaz, klopajúc ručným krížom, otvorí chrámové dvere.

Veriaci vstupujú do chrámu, oslavujúc Kristovo vzkriesenie, a ako ženy myronosičky v paschálne ráno – prvé svedkyne Vzkriesenia – prinášajú blahozvesť o Vzkriesení celému svetu: „Toto je deň Vzkriesenia. Nechajme sa prežiariť sviatkom. Navzájom za objímme. Nazvime bratmi a sestrami dokonca aj tých, ktorí nás nenávidia, a odpustime všetko pre Vzkriesenie a takto volajme: Kristus [slávne] vstal z mŕtvych!“ (Utiereň Nedele Paschy).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.