TopTip

Posvätili nový pravoslávny kostol v sultanáte Omán

Posvätili nový pravoslávny kostol v sultanáte Omán zdroj foto: pexels.com

Grécko-pravoslávny patriarcha Antiochie Ján X. Yazigi posvätil nový chrám v Ománe. Ako informovala nadácia Pro Oriente a spravodajská služba „Fides“, obrad posviacky bol vyvrcholením patriarchovej viacdňovej pastoračnej návštevy v tejto krajine. Arabský polostrov spadá do jurisdikcie Antiochijského grécko-pravoslávneho patriarchátu. Počas svojej pastoračnej návštevy Ján X. opakovane vyzdvihol sultanát Omán ako tolerantnú krajinu, v ktorej všetci občania môžu žiť v harmónii a mieri.

Nový chrám sa nachádza v hlavnom meste Maskat. Pozemok daroval sultán Qabus Bin Said Al Said, ktorý zomrel v roku 2020. Na chrámovej posviacke sa zúčastnil nový sultán Haitham bin Tariq bin Taymur Al Said. A jemu patriarcha vyslovil srdečné poďakovanie.

Nový grécko-pravoslávny chrám je venovaný svätému Arethasovi. Ide o mučeníka, ktorý bol na čele juhoarabského mesta Nadžran a zastával vedúcu úlohu aj v tamojšej kresťanskej komunite. Zavraždili ho v roku 523 spolu s mnohými ďalšími kresťanmi. Nadžran, ktorý v roku 1934 dobyla Saudská Arábia, sa nachádza priamo na súčasnej hranici s Jemenom. Svätý Arethas je uctievaný nielen v pravoslávnej, ale aj v katolíckej, arménskej, etiópskej a sýrskej cirkvi.

Dnešný Omán má okolo päť miliónov obyvateľov. 86 percent populácie predstavujú moslimovia. Kresťania tu majú 6,5 percentný a hinduisti 5,5 percentný podiel na obyvateľstve. Miestni kresťania pochádzajú najmä z Indie, Pakistanu a Bangladéša. Najsilnejšou kresťanskou konfesiou sú katolíci. V roku 2019 v meste Salalah posvätili nový katolícky kostol. V Ománe sú aj koptskí, grécko-pravoslávni, sýrsko-ortodoxní a protestantskí kresťania.

Kresťania majú v sultanáte kultovú slobodu. Hoci je právny systém v tejto krajine založený na moslimskom práve šaría, medzi kresťanmi a moslimami, ktorých väčšinu predstavujú ibaditi, vládne dobré porozumenie. Ibaditi tvoria popri sunnitoch a šiitoch tretiu veľkú skupinu veriacich v islame. Omán má osobitné ministerstvo, ktoré dozerá na zachovávanie náboženského mieru.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa unifamiliar de una sola planta con 4 habitaciones con aparcamiento cubierto para dos vehículos.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.