Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na fotografii je Vladimír Šosták
Pôstne obdobie vrcholí slávením Veľkej noci, ktoré nazývame sviatky vykúpenia. Čo to však znamená? Znamená to, že Kristus nás vykúpil svojou smrťou a my sa k tomu máme hlásiť, veriť tomu všetkému a hotovo? Prečo nás však potom apoštol Pavol vyzýva: S bázňou a chvením pracujte na svojej spáse? Možno si dnes málo uvedomujeme hlbokú pravdu o tom, že s konceptom vykúpenia veľmi úzko súvisí problematika otroctva a slobody. Keby sme k tomu hľadali aktuálnu súčasnú paralelu, tak by sme sa mohli zamýšľať nad spojením závislosti a exekúcie.
Najdôležitejším biblickým obrazom je však obraz vyslobodenia izraelského národa z egyptského otroctva. Zrejme všetci dobre poznáme, ako sa Jakub a jeho synovia dostali do Egypta. Jozefov príbeh je nádherným prorockým predobrazom Vykupiteľa, ktorý zapredali jeho vlastní a našiel domov u pohanov, aby sa napokon jeho bratia obrátili na neho a vytvorili národ, ktorý bude Božím vyvoleným národom.
Najdôležitejšia otázka pritom znie: prečo ich Boh chcel vyslobodiť? Chce Boh riešiť iba ľudský systém? Šlo iba o akúsi dôležitosť nezávislosti vyvoleného národa? Neraz aj dnes sledujeme utopistickú nádej mnohých ľudí, ktorí veria tomu, že vymyslíme taký dobrý a dokonalý politický, či spoločenský systém, že už človek nebude musieť byť dobrý. Lenže opak je pravdou: ak človek nie je dobrý, žiaden systém to nevyrieši.
Ak však nie kvôli otroctvu, tak prečo potom Boh vyslobodil izraelský národ z egyptského otroctva? Odpoveď nájdeme v knihe Exodus v 4. kapitole: Toto hovorí Pán: „Izrael je môj prvorodený syn.“ Povedal som ti: Prepusť môjho syna, aby mi slúžil!
Slúžiť Bohu znamená byť v stave postaviť sa do služieb Božieho kráľovstva. Boh vykupuje človeka kvôli tomuto, aby sa cez neho mohla prejavovať jeho moc.
Preto pomažme aj dnes bránu našich úst krvou Baránka a v bdení očakávajme prechod nášho Boha aj cez nás život.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram