Celková čiastka
Zostávajúci čas
Hlad vyplývajúci z pandémie zasiahol veľkú časť krajín po celom svete veľkou silou. Caritas Internationalis však varuje, že postkovidová vlna hladu ešte len udrie. Jeho prvými obeťami budú deti.
Vatikánske dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj monitoruje situáciu vo svete pomocou systému farností a misijných centier, ktoré sú v prvej línii potravinovej pomoci. Údaje zhromaždené oddelením ukazujú, že v minulom roku trpelo chronickou podvýživou 690 miliónov ľudí. Koronavírus znamená, že tento počet sa do konca tohto roka zvýši o ďalších 130 miliónov. Jedným z hlavných dôvodov je strata zamestnania v dôsledku koronavírusu, preto rodičia nie sú schopní postarať sa o najzákladnejšie potreby svojich detí.
„Najťažšia situácia je v chudobných krajinách Ázie a subsaharskej Afriky,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas Michele Prosperi z medzinárodnej organizácie Save the Children. „Podvýživa predstavuje obrovský problém a koronavírus sa stal jeho urýchľovačom. Situácia detí je obzvlášť dramatická. Až sedem miliónov z nich do konca roka bude čeliť silnému hladu,” Michele Prosperi. “Ázia je kritickou oblasťou, kde žije polovica hladujúcich detí, a subsaharská Afrika (štvrtina všetkých hladujúcich detí). Odhadujeme, že pandémia čoskoro spôsobí chudobu 150 miliónov detí. A dôsledkom chudoby je samozrejme podvýživa. Ďalším faktorom vyvolávajúcim hlad je nedostatočný prístup k vzdelaniu. 360 miliónov detí v súčasnosti kvôli pandémii nechodí do školy, a preto nemajú prístup k jedinému jedlu dňa,“ zdôraznil.
Pretrvávajúce vojny sú tiež faktorom, ktorý prináša vlnu hladu. "Keď padajú bomby, je ťažké bojovať proti pandémii. V krajinách ako Sýria, Jemen a Irak sa hlad stáva skutočným zabijakom,“ zdôrazňuje Michele Prosperi. Ukazuje to dôležitosť účasti Cirkvi na poskytovaní potravinovej pomoci. Ako hovorí, veľa ľudí má šancu prežiť iba s podporou, ktorú dostávajú od Charity. Preto je pomoc pravidelných darcov dôležitá.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram