Celková čiastka
Zostávajúci čas
Bývalý trojhviezdičkový generál Keith Kellogg je hrdý na to, že je jedným z piatich hlavných poradcov Donalda Trumpa, ktorí prežili Trumpovo celé prvé funkčné obdobie. To tvrdí legendárny americký novinár Bob Woodward vo svojej nedávno vydanej knihe s názvom „Vojna“. V nej novinár sleduje eskaláciu konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe a vrhá svetlo na tieňové prezidentstvo Trumpa, ktorý opakovane kritizoval podľa neho fatálne konanie úradujúceho prezidenta Joea Bidena tvárou v tvár globálnym problémovým miestam.
Dnes 80-ročný Kellogg bol jedným z tých, ktorí zostali republikánom verní aj po Trumpovom volebnom debakli v roku 2020. Po Trumpovom odchode z Bieleho domu Kellogg naďalej udržiaval s pravidelný dialóg S Trumpom. Teraz ho budúci prezident vymenoval za svojho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko. Vietnamský veterán tak preberie jednu z ústredných zahranično-politických úloh v Trumpovej administratíve.
Trump zatiaľ konkrétne nenačrtol svoju politiku voči Ukraine. Ak by Trump dal Kelloggovi voľnú ruku vo svojej politike voči Ukrajine, mohlo by to zmeniť patovú vojnovú situáciu a priniesť nový impulz do procesu možných mierových rokovaní. Zásadnou otázkou je: do akej miery by Kellogg presvedčil Ukrajinu, aby urobila ústupky Rusku? Ani Kellogg nevytiahne z klobúka riešenie v priebehu 24 hodín, ktoré Trump avizoval počas volebnej kampane.
V apríli Kellogg napísal podrobný strategický dokument pre think tank „America First Policy Institute“, ktorý je blízky Trumpovi. Kellogg, ktorý pôsobil aj ako bezpečnostný poradca bývalého viceprezidenta Mikea Pencea, v ňom načrtol, ako by sa mohla ukončiť vojna. V skratke by sa jeho prístup dal opísať ako politika „nielen – ale aj“. Na jednej strane Kellogg kritizuje Bidenovu administratívu za to, že neposkytla dostatočne rýchlo Ukrajine zbrane na posilnenie jej vyjednávacej pozície voči Rusku na bojisku. Na druhej strane Kellogg vyzýva na zvýšené úsilie o obnovenie diplomatických kanálov s Putinom, aby bolo vôbec možné začať rokovania.
Kellogg nie je považovaný za Putinovho priateľa. V minulosti opakovane zdôrazňoval, že Rusko musí prehrať túto vojnu. No zároveň Kelloggovou najvyššou prioritou môže byť pravdepodobne čo najrýchlejšie dosiahnutie prímeria. Za týmto účelom by sa mala zintenzívniť vojenská podpora Ukrajiny, no Rusko by malo mať istotu, že susedná krajina v najbližších rokoch nevstúpi do NATO. Najnovšie sa vo Washingtone objavili chýry, že 80-ročný prezident by súhlasil aj s odstúpením ukrajinských území Rusku. No Kellogov postoj k tejto otázke nie je zatiaľ úplne jasný.
V každom prípade je dôležité hodnotiť Kellogga vo svetle ostatných nominácií v oblasti zahraničnej politiky. Medzi nominovanými je aj kandidát na ministra zahraničných vecí Marco Rubio a pravdepodobný budúci poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz. Ani jeden z nich nie je izolacionista, hoci čoraz viac zastávajú Trumpovu líniu „Amerika na prvom mieste“. Obavy, že Trump by mohol Ukrajine nanútiť „diktátorský mier“, sú zatiaľ pravdepodobne mimo hry. Avšak pri prípadných mierových rokovaniach budú na prvom mieste sotva záujmy Ukrajiny, ale záujmy Ameriky.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/politik/wird-dieser-mann-den-ukrainekrieg-beenden-art-258112
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram