TopTip

PODCAST: Keď zvony vyrušujú človeka modernej doby

PODCAST: Keď zvony vyrušujú človeka modernej doby zdroj foto: pexels.com

Zvony nám prekážajú, pretože dávame deti spať. Zvony nám prekážajú, pretože rušia náš vnútorný pokoj. O čom svedčí odpor k zvoneniu v mestách?

Piatkovú (5. marca) časť seriálu o zvonoch venujeme nechcenému pôstu zvonov. Ide o novodobý fenomén vzťahu ľudí k zvonom ako to vystihol básnik Dano Raus, keď napísal: „Zvony zvonili na všetky strany ako keby prišiel koniec sveta. Toľko zvonili tie zvony. Udýchané hlasy posledných končín zeme. Zvysoka zvonili dolu do ľudských pohľadov a slnko i vzduch znehybneli. A ľudia sa zastavovali a pýtali sa ich: zvony, prečo toľko zvoníte? A zvony odpovedali: pretože to máme prikázané. Tak burcovali tie tóny celé mesto až nebolo človeka ktorý by sa nepýtal: čo sa to deje? Toľko tie zvony zvonili... „
O tom ako vyzerá v praxi nechcený pôst zvonov nám porozpráva mozaika hostí z rôznych cirkví. Ako prvý porozpráva košický zvonár Róbert Farkaš.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.