TopTip

PODCAST: Čo spája dona Bosca a hlahol zvonov?

PODCAST: Čo spája dona Bosca a hlahol zvonov? zdroj foto: pexels.com

Každý piatok vysielame seriál o zvonoch s dôrazom na aktuálne liturgické obdobie. Na konci januára si pripomíname sv. Jána Bosca, ktorý mal k zvonom blízko.

Seriál o zovnoch a zvonolejároch vysielame v priemiére v piatok o 7:15 a v repríze v utorok o 14:15. 

Radi Vás sprevádzame svetskými i cirkevnými udalosťami či sviatkami aj v našich zvonárskych rozprávaniach podľa kalendára. Nedávno na počesť inaugurácie nového amerického prezidenta prvýkrát v histórii USA nezaznel ako býva zvykom legendárny vyše 200-rocny zvon slobody z manhatanského kostola, ktorý bol poškodený požiarom. Na druhej strane zas deti v známom čínskom meste Wu–chane odkiaľ sa pravdepodobne šírila aktuálna pandémia na pripomenutie začiatku veľkého zápasu s ňou presne pred rokom rozozneli tam tento týždeň pamätný zvon pri Veži žltého žeriava. A na prelome rokov do prvých dní nového roka znel či zvonil výnimočne po prvýkrát až dvakrát za sebou stále opravovaný, no vždy slávny londýnsky zvon Big Ben. Raz na špeciálnu rozlúčku Anglicka odchádzajúceho z Európskej únie, a druhýkrát vítal už nový rok. My v zvonovej rozlúčke s januárom chceme však vzdať hlavne poctu dvom veľkým svätcom z kalendára – stredovekému dominikánovi sv. Tomášovi Akvinskému a modernému kňazovi sv. Jánovi Boskovi, otcovi saleziánov. Prvému z nich je zasvätené už 30 rokov prekvitajúce košické gymnázium pomenované po ňom v známej skratke „GTA“, a ten druhý – don Bosco zasial a nadchol množstvo mladých ľudí. A vďaka obom týmto komunitám sa aj nám dnes prihovára ich veľmi vďačný košický odchovanec – kampanológ Juraj Gembický z Krajského pamiatkového úradu, ktorý im za zvukov londýnskeho Big Benu v úvode venuje aj celé dnešné rozprávanie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.