TopTip

Po prvýkrát vychádza ucelený preklad dokumentov Prvého vatikánskeho koncilu

Po prvýkrát vychádza ucelený preklad dokumentov Prvého vatikánskeho koncilu TK KBS

Na Slovensku po prvýkrát vychádza ucelený preklad dokumentov Prvého vatikánskeho koncilu, ktorý sa konal v rokoch 1869-70. Autorom prekladov monografie Prvý vatikánsky koncil v kontexte histórie a teológie katolíckej cirkvi je prorektor Trnavskej univerzity, profesor Miloš Lichner. Dokumenty koncilu prekladal z pôvodnej latinskej verzie a ponúka aj ďalšie dokumenty, ktoré s koncilom úzko súvisia. Úvod k monografii napísal nitriansky biskup Viliam Judák. Autor monografie zdôrazňuje, že znalosť týchto učení je dôležitá aj pre porozumenie Druhého vatikánskeho koncilu. 

Jezuita a prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner vysvetľuje, že jedným z podnetov preložiť dokumenty Prvého vatikánskeho koncilu bolo aj to, že sú rôzne hnutia, ktoré kritizujú biskupov a pápeža a ktoré to niekedy myslia dobre, ale používajú nesprávnu teológiu „Snažil som sa nájsť a ponúknuť slovenskej vedeckej a laickej verejnosti preklad s úvodnou historickou kontextuálnou štúdiou, ktorá by vysvetlila celý rámec vzniku, priebehu najdôležitejších bodov veľmi zaujímavého Prvého vatikánskeho koncilu,“ povedal Miloš Lichner pre Rádio LUMEN.

Profesor Miloš Lichner ponúka v monografii spolu s prekladom dokumentov Prvého vatikánskeho koncilu aj ich originálnu latinskú verziu. „S poznámkovým aparátom pod čiarou, ktoré vysvetľujú veci, pretože aj slovenský jazyk sa časom vyvíja a je veľmi dôležité, aby študent alebo záujemca alebo vedec mal tieto dva jazyky vedľa seba, aby tak mohol sledovať prečo určité veci prekladám tak ako ich prekladám,“ vysvetľuje jezuita Lichner.

Úvod k monografii pripravil nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, ktorý je aj profesorom cirkevných dejín. „Tieto texty už vyšli čiastočne aj v slovenskej podobe, avšak boli to preklady z iných živých jazykov. V tomto prípade sú použité, čo je vzácne, z latinského pôvodného textu týchto dokumentov. Dlhoročná erudovaná skúsenosť tohto autora je zárukou ich kvality a vernosti,“ zdôraznil biskup Judák.

Jezuita Miloš Lichner by chcel preložiť dokumenty aj ďalších ekumenických latinských koncilov, počnúc prvým lateránskym.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.