Celková čiastka
Zostávajúci čas
Záber zo staršieho zasadania Rady kardinálov C9
Už 22. stretnutie Rady kardinálov C9, tentoraz bez účasti kardinála Pella, avšak opäť za účasti Svätého otca, sa zaoberalo analýzou štyroch už dlhšie existujúcich dikastérií Rímskej kúrie, konkrétne Kongregáciou pre klérus, Kongregáciou pre evanjelizáciu národov, Kongregáciou pre katolícku výchovu a Pápežskou radou pre kultúru.
Predstavené boli taktiež tri nedávno vzniknuvšie dikastériá, činnosť ktorých sa zatiaľ ešte upresňuje. Išlo konkrétne o Dikastérium pre laikov, rodinu a život, Komunikačný sekretariát a Sekciu pre migrantov a utečencov, ktorá je súčasťou Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.
Hovorca Svätej stolice Greg Burke upresnil, že pre pápeža Františka reforma Kúrie „nie je iba štruktúra, netýka sa iba samotných dokumentov, ale aj vytvorenia istej mentality, ducha. Myslím si, že pápež už dlhú dobu chce, aby Svätá stolica bola zameraná na službu a aby ľudia, ktorí v nej pracujú, poskytovali službu.“
V priebehu stretnutia rady kardinálov informoval kardinál Kevin Farrell sťaby prefekt proces budovania Dikastéria pre laikov, rodinu a život, ktoré už funguje viac než jeden kalendárny rok.
Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Dario Edoardo Viganòzas referoval o aktuálnom stave reformy mediálneho sektora Svätej stolice. Pápežovi a Rade kardinálov prezentoval nový vizuál multimediálnej produkcie a spravodajského portálu s novými grafickými logami. Ich základnou ideou je podľa jeho slov „jednota v rozličnosti“.
Nový spravodajský portál uzrie svetlo sveta už o niekoľko dní, keď bude spustený najprv v pracovnej beta verzii. Presný dátum spustenia zatiaľ nebol oficiálne oznámený. Od nového roka sa do spomínaného sekretariátu začlení ajsektor tlače s denníkom L´Osservatore Romano a fotografickou službou. Momentálne tvoria jeho jadro elektronické médiá, predovšetkým Vatikánsky rozhlas, Vatikánske televízne centrum a ďalšie časti.
Rada kardinálov C 9 sa stretne opäť v Ríme v dňoch 26. – 28. februára 2018.
Výročie konta na Twitteri
Médií a komunikácie sa týka aj piate výročie fungovania pápežského twitterového účtu @Pontifex. „Kiež sú sociálne siete priestorom bohatým na ľudskosť,“ napísal Svätý otec vo svojom tvíte, ktorým si pripomenul spomínané výročie od historicky prvého tvítu z pápežovej oficiálnej adresy, ktorý 12. decembra 2012 cez dotykový displej odoslal pápež Benedikt XVI.
Pri historickom spustení tohto novodobého evanjelizačného kanálu boli bývalej hlavy cirkvi prítomní aj vtedajší predseda Pápežskej rady pre sociálnu komunikáciu Mons. Claudio Maria Celli a substitút vatikánskeho Štátneho sekretariátu arcibiskup Giovanni Angelo Becciu.
Ten si na tento pamätný okamih zaspomínal v rozhovore poskytnutom pre Vatikánsky rozhlas: „Pamätám si, že sme boli u pápeža Benedikta XVI., bol trošku v rozpakoch, neistý pri používaní tabletu. Avšak zároveň som videl na ňom radosť, bol radostný z možnosti začať dialóg s „kybernautmi“, byť súčasťou novej vlny moderných komunikátorov. Mám na to peknú spomienku. A zdá sa mi, že výsledky dávajú za pravdu tomuto rozhodnutiu v pravý čas: 40 miliónov sledujúcich na Twitteri a päť miliónov na Instagrame. Aký vynikajúci prostriedok na dosiahnutie mnohých ľudí a šírenie Božieho slova!“
Arcibiskup Becciu zároveň komentoval vzťah súčasnej hlavy cirkvi k moderným komunikačným technológiám: „Áno, pápež František sa tam nehrá, alebo inak povedané, nie je zbehlý v týchto nových technológiách, ale zaujíma sa o ne. Chce ich vidieť, chce mať nové informácie, ten prostriedok pozná. Aký význam to nadobúda? Myslím si, že Svätý otec si je vedomý, že je evanjelizátorom, prvým misionárom vo svete. A preto sú mu vhod všetky prostriedky: tie, ktoré môžu šíriť jeho evanjelizačné slovo.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram