TopTip

Zo zahraničia
Päť rokov od Laudato si

Päť rokov od Laudato si

Pri príležitosti piateho výročia encykliky pápeža Františka Laudato si´ vydala Svätá stolica medzirezortný dokument o integrálnej ekológii s názvom: „Na ceste pre starostlivosť o spoločný dom – päť rokov od Laudato si´“. Jeho cieľom je nasmerovať konanie katolíkov a podnietiť ich k zdravému vzťahu so stvorenstvom. Dokument predstavili novinárom na tlačovej konferencii18. júna.

Text, ktorý bol redigovaný ešte pred začiatkom pandémie Covid-19, zdôrazňuje hlavný odkaz encykliky: všetko je vzájomne prepojené, neexistujú oddelené krízy, ale len jedna komplexná spoločensko-environmentálna kríza, ktorá si vyžaduje skutočnú ekologickú konverziu.  

V Tlačovom stredisku 18. júna dokument prezentoval vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher a ďalších päť osobností - sekretári niektorých vatikánskych dikastérií, vedúci Medzinárodnej katolíckej charity a predstaviteľ Globálneho katolíckeho klimatického hnutia (Global Catholic Climate Movement).

Text dokumentu je rozčlenený do troch kapitol: Vzdelávanie a ekologická konverzia, Integrálna ekológia a integrálny ľudský rozvoj a na záver predstavuje konkrétne úsilie Mestského štátu Vatikán.

Zredigovali ho členovia tzv. Medzirezortného stola Svätej stolice o integrálnej ekológii, ktorý vznikol v roku 2015 s cieľom propagovať a uplatňovať náuku o integrálnej ekológii. K tvorbe textu prispeli okrem vatikánskych inštitúcií aj združenia biskupských konferencií z viacerých kontinentov a viaceré katolícke organizácie.

Pripomeňme, že encykliku Laudato si´ podpísal pápež František 24. mája 2015, no zverejnená bola 18. júna.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.