TopTip

Pastorační pracovníci sa školili v pomoci a právnej sebaobrane najchudobnejších

Pastorační pracovníci sa školili v pomoci a právnej sebaobrane najchudobnejších TK KBS

Pastorační pracovníci, ktorí sprevádzajú marginalizované rómske komunity, ale aj iných ľudí na okraji spoločnosti, sa často stretávajú s problémami chudoby, dlhov, nezamestnanosti a exekúcií. Preto využili čas pandémie na školenie o pomoci a právnej sebaobrane najchudobnejších. Online školenie zorganizovala Rada KBS pre Rómov a menšiny spolu s právnikom Martinom Pírym. Podľa neho sa v právnej praxi stretáva často s tým, že človek, ktorý je sociálne slabší a menej gramotný, stráca svoje práva či už v exekučnom alebo súdnom konaní či pri osobnom bankrote. Aj preto je jeho snahou, aby ľudia, ktorí pracujú s marginalizovanými skupinami, vedeli, ako reagovať na exekúciu či súdne výzvy. 

Kňazi, rehoľné sestry, laickí dobrovoľníci, ale aj terénni sociálni a komunitní pracovníci, ktorí sa venujú práci s ľuďmi z marginalizovaných rómskych komunít, absolvovali online školenie s právnikom Martinom Pírym s názvom Právna sebaobrana najchudobnejších. „Oni tvoria prvú líniu pri ľuďoch, ktorí sú sociálne na periférii, ako hovorí pápež František. Keď príde výzva na vyjadrenie sa k návrhu na rozsudok, keď príde upovedomenie o začatí exekúcie, teda tie prvé úkony, aby si zamestnanec už hneď vedel vysegregovať, ako má odpísať, alebo už bude musieť asi osloviť nejakého právnika,“ povedal Píry.
Školenie spolu s Martinom Pírym zorganizovala Rada KBS pre pastoráciu Rómov a menšín. Renáta Ocilková z tejto rady hovorí, že pri práci s ľuďmi na okraji spoločnosti stretávajú neraz aj málo ústretových súdnych úradníkov. „Na prvých dvoch školeniach sme sa dozvedeli základnú terminológiu a pravidlá komunikácie s exekútorským úradom. Pochopili sme, ako funguje dlh,“ povedala pre Rádio LUMEN.
Rada KBS pre pastoráciu Rómov podľa Renáty Ocilkovej plánuje ešte ďalšie dve online školenia. „Uvažujeme, že budeme v tomto online sprevádzaní pokračovať, kedy by nám Martin Píry spolu so svojimi študentmi Právnickej fakulty v Banskej Bystrici boli raz do týždňa k dispozícii na online poradenstvo,“ dodala.
K nasledujúcim školeniam sa môžu pripojiť aj ďalší záujemcovia. Viac informácií je na stránke romovia.kbs.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.