TopTip

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne TK KBS

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne. Kňazi, sestričky a misionári pomáhajú pri testovaní. V rámci opatrení sprevádzajú duchovne rodiny a jednotlivcov, zveľaďujú priestory na pastoráciu, ale aj píšu projekty, vybavujú administratívu okolo projektov a vzdelávajú sa. Rada Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu Rómov v týchto dňoch začína s Nadáciou Renovabis ďalší projekt, ktorý myslí nielen na podporu aktivít, ale aj na vzdelávanie kňazov a ich spolupracovníkov. 

 

Ľudia v rómskych osadách potrebujú v tomto čase poradenstvo, ale aj duchovné sprevádzanie ešte viac ako inokedy. Hovorí koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková: „Mnohých ľudí aj v rómskych komunitách trápi chudoba, choroba i strach z choroby a samoty. Potreba poradenstva a duchovného a ľudského sprevádzania je možno ešte väčšia ako inokedy. Rehoľné sestričky i kňazi sprevádzajú rodiny a jednotlivcov duchovne v rámci opatrení, samozrejme.“

Kňazi, rehoľné sestry aj laici, ktorí pôsobia v rómskych osadách, im pomáhajú aj s ďalšími praktickými vecami. „Mnohých ľudí nielen z rómskych osád práve teraz na prelome rokov dobehli dlhy, preto je potrebné sociálne poradenstvo, kontakty s úradmi, exekútormi, podpora týchto ľudí a pomoc. Ďalej je tu vždy pomoc so zdravotníckou starostlivosťou,“ povedala Ocilková pre Rádio LUMEN.


Pastoračná práca s Rómami zahŕňa aj fundraising. Aj v tejto oblasti sa pastorační pracovníci vzdelávajú. „V rámci schváleného projektu od Nadácie Renovabis, ktorý teraz plynie a bude trvať tridsať mesiacov, sme mali minulý týždeň online školenie, aké je dôležité projekt nielen spustiť, ale aj monitorovať, nestrácať zo zreteľa dlhodobé ciele a vízie, nezabúdať na dôvod, prečo sa pastoračná služba robí, a pamätať na udržateľnosť projektov,” dodala Renáta Ocilková.


Viac informácií o pastoračnej práci cirkvi medzi Rómami sa dá nájsť aj na internetovej stránke romovia.kbs.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.