TopTip

Pápežské misijné diela predstavili projekt na podporu Ugandy

Pápežské misijné diela predstavili projekt na podporu Ugandy TK KBS

Pápežské misijné diela na Slovensku predstavili projekt na podporu Ugandy. Počas pôstu môžu ľudia podporiť vzdelanie detí v tejto africkej krajine. V Ugande dokončí základné vzdelanie len šesťdesiatdva percent detí. V krajine sú tisíce škôl katolíckych, o ktoré je veľký záujem. Pomoc je potrebná pre deti, aby si mohli zaplatiť uniformu, jedlo, ale aj školské pomôcky. Misijné diela chcú tiež prispieť na platy učiteľov. 

V celej Ugande podporuje cirkev asi päťtisíc škôl. Mohli by sme povedať, že sú katolícke. Hovorí to riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku Ivan Kňaze. „Ale veľmi radi do nich chodia aj deti z anglikánskych a moslimských rodín, pretože sú zárukou kvalitného a dobrého vzdelania. Jeden učiteľ má v triede v priemere šesťdesiat detí a deti chodia veľmi radi do škôl, nakoľko dostávajú zadarmo jedno jedlo, väčšinou je to jednoduchá fazuľa a dostávajú aj oblečenie. Prichádzajú do školy niekedy päť až do desať kilometrov peši,“ povedal pre Rádio LUMEN Kňaze. 


Pápežské misijné diela na svojom webe prinášajú aj príbehy detí Priscily a Júliusa, ktorí bývajú v dome pre viaceré rodiny s úzkym dvorom. Rozloha ich izby je deväť metrov štvorcových a tento priestor si musia prenajímať. „Asi šesťdesiat percent detí býva v chatrčiach, kde nemajú ani posteľ, kuchyňu majú iba jednoduché ohnisko, ale aj napriek tomu prežívajú veľkú živú vieru a hľadajú útočište vo viere v Boha, prichádzajú do kostola a tu čerpajú veľkú silu,” upozornil Ivan Kňaze.


Pápežské misijné diela na Slovensku už v minulosti Ugandu podporili. Teraz cez pôst podľa riaditeľa Ivana Kňazeho prišli s ďalším projektom. Ten má pomôcť deťom v Ugande si zaplatiť jedlo, školskú uniformu a má prispieť na platy učiteľov. „Tento projekt je v spolupráci s rakúskymi Pápežskými misijnými dielami,“ dodal.


Podľa Pápežských misijných diel je mesačná mzda učiteľa v Ugande približne stopätnásť eur, ale učitelia plat často ani nedostávajú. Šesťdesiatsedem eur môže poskytnúť rodine základné jedlo na dva mesiace.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.