TopTip

Pápežská nadácia ACN žiada medzinárodné spoločenstvo, aby uľahčilo humanitárnu pomoc pre Sýriu

Pápežská nadácia ACN žiada medzinárodné spoločenstvo, aby uľahčilo humanitárnu pomoc pre Sýriu TK KBS

Pápežská nadácia ACN žiada medzinárodné spoločenstvo, aby uľahčilo humanitárnu pomoc pre Sýriu. Voči Sýrii platia medzinárodné sankcie, ktoré aj keď pripúšťajú výnimky pri poukazovaní peňazí na účely humanitárnej pomoci, v praxi to nefunguje. Americké a európske banky blokujú takmer každý prevod peňazí do Sýrie. Dopravenie humanitárnej pomoci je do krajiny tiež veľmi náročné. 

Až štrnásť miliónov Sýrčanov je odkázaných na humanitárnu pomoc. Miestne cirkevné a mimovládne organizácie však nedisponujú kapacitami, aby mohli do krajiny priviezť pomoc. Tvrdí to Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi. Slovenská kancelária nadácie vysvetľuje, že finančné dary, ktoré im dobrodinci venujú, rozdeľujú svojim partnerom v Sýrii, aby za to mohli kúpiť jedlo, oblečenie aj lieky. Pokračuje Ján Tkáč zo slovenskej kancelárie ACN: „Sýria čelí rôznym medzinárodným sankciám a v dôsledku toho je často problém previesť financie určené na humanitárnu pomoc. Naša nadácia teda požiadala oficiálne Spojené štáty americké a Európsku úniu, aby presadili existujúci medzinárodný právny rámec, ktorý umožňuje humanitárne výnimky z embarga, ktorým čelí Sýria.“
Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi dodáva, že problém je do krajiny doručiť aj humanitárny tovar. „Naši partneri musia pri získavaní povolení od sankčných orgánov postupovať priam neprekonateľné a komplikované viacjazyčné procedúry,“ zdôraznil Tkáč.
Desať rokov trvajúcu vojnu v Sýrii pripomenul po nedeľnej modlitbe Anjel Pána aj pápež František. „Vyzývam všetky tieto strany v konflikte, aby ukázali znamenia dobrej vôle. Aby tu bol akýsi paprsok a lúč nádeje pre toto strýznené ľudstvo,“ povedal.
Nadácia ACN prostredníctvom svojich dobrodincov podporuje aj chudobné obyvateľstvo Sýrie, predovšetkým kresťanov rôznych denominácií.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.