TopTip

Pápežská nadácia ACN poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur

Pápežská nadácia ACN poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur TK KBS

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi poskytne irackým vysokoškolákom jeden a pol milióna eur. Urobí tak pri príležitosti marcovej návštevy pápeža Františka v Iraku. Nadácia podporí študentov na Katolíckej univerzite v Erbile, ktorý leží v autonómnej oblasti Kurdistan. Na škole študujú okrem kresťanov aj moslimovia a jezídi. 

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi bude v nasledujúcich štyroch rokoch udeľovať štipendiá 150 študentom katolíckej univerzity v Erbile, hlavnom meste Kurdistanu. Hovorí riaditeľ národnej kancelárie na Slovensku Miroslav Dzurech: „Cieľom projektu je podpora spolunažívania medzi náboženstvami. Ďalším cieľom je perspektívne vytváranie pracovných príležitostí pre mladých kresťanov. Tento projekt podporí pápežovo posolstvo o sociálnej súdržnosti a zmierení. 72 percent študentov tvoria totiž kresťania. Desať percent moslimovia a osemnásť percent jezídi.“
Podľa informácií ACN sú väčšinou študenti na univerzite vnútorne vysídlenými osobami. Teda sú to utečenci z rôznych oblastí Iraku. Miroslav Dzurech dodáva, že kresťanská menšina v Kurdistane žije v relatívne, no nie v absolútnom bezpečí. „Katolícka univerzita v Erbile je rozhodujúcim projektom, ktorý má posmeliť kresťanov zostávajúcich v severnom Iraku a Kurdistane. Kresťania by neuvažovali o emigrácii z krajiny, keby ich k tomu nenútila zvýšená miera násilia,“ zdôraznil.
Počet kresťanov sa v Iraku za posledné desaťročie dramaticky znížil. Katolícka univerzita v Erbile, založená pred piatimi rokmi, je v tejto situácii pre mladých ľudí východiskom. „Keď budú mať mladí kresťania možnosť získať dobré vzdelanie, tak bude o to ďalší dôvod tam aj zostať,“ dodal Dzurech.
Katolícka univerzita v Erbile je jedinou katolíckou univerzitou v Kurdistane a celom Iraku. Aktuálne je na škole zapísaných 170 študentov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2022

  • O Božie požehnanie pre Oľgu, ktorá má dnes 64 rokov. (Katarína)
  • O uzdravenie mamy Janky z ťažkej choroby. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.