TopTip

Pápež zavíta do výnimočnej katedrály v Bagdade

Pápež zavíta do výnimočnej katedrály v Bagdade

Na 5. marca večer je naplánované stretnutie pápeža s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v sýrsko-katolíckej katedrále v Bagdade. Tento mariánsky chrám sa 31. októbra 2010 stal terčom islamistického teroristického útoku, ktorý si vyžiadal životy 48 kresťanov rozličného veku (vrátane dvoch kňazov pri oltári). Tridsiateho prvého októbra 2019 bola v Bagdade slávnostne ukončená diecézna fáza procesu blahorečenia týchto mučeníkov.

O tomto teroristickom útoku sa vyjadril aj chaldejský patriarcha Louis Rafael I. Sako v knihe: Zastavte vyvražďovanie kresťanov na Blízkom východe. Výkrik z Bagdadu. Zapísala Pia de Simony. Herder 2017. Prečítajte si jeho pohľad:

„V bagdadskej sýrsko-katolíckej katedrále Sayidat-al-Nejat v mestskej časti Karrada ťažko ozbrojení islamisti zaútočia počas omše na kostol zaplnený do posledného miesta a hodia ručné granáty do zhromaždeného davu. Potom prejdú k oltáru. Pred šokovanými veriacimi, ktorí sa už skrčili pod kostolné lavice, žiadajú od dvoch celebrujúcich kňazov, aby sa zriekli svojej kresťanskej viery. Keď sa títo zdráhajú, teroristi namieria na obidvoch duchovných a na mladého miništranta a chladnokrvne začnú páliť. Tí traja sú ihneď mŕtvi. Následne teroristi rozstrieľajú všetky lampy, aby miestnosť stmavla, a začnú ako v opojení strieľať do davu. Detí strácajú svojich rodičov a rodičia svoje deti. Niekoľkí účastníci bohoslužby sa v polotme dokázali zabarikádovať v sakristii. To si však všimne jeden z teroristov a cez otvor v dverách tam podhodí granát – jeden muž ho chytí a granát mu exploduje v rukách. Zabráni tak ešte väčšiemu krvavému kúpeľu. Toto hrozné krviprelievanie trvá vyše hodinu. Poznal som niektorých z týchto veriacich, napríklad tehotnú ženu, ktorú jej ťažko poranený manžel zúfalo prosí o pomoc. Ona sa však nemôže pohnúť a preto sa musí prizerať tomu, ako jej vykrváca pred očami. Nakoniec sa vyhodia do vzduchu samotní atentátnici. Keď konečne dorazí polícia, kostol je natoľko zahalený hustým oblakom dymu, že bezpečnostné zložky spočiatku nič nevidia a v zápale boja omylom zabijú dokonca aj obete. Krvavý kúpeľ si vyžiada celkovo šesťdesiat ľudských životov a zanechá sedemdesiat zranených, časť z nich ťažko. Väčšina ľudí prežije len preto, lebo sa vydávali za mŕtvych. K tomuto masakru sa neskôr výslovne prihlási teroristická organizácia „Al-Káida“, všetko bolo puntičkársky naplánované.

Kde však zostala polícia? Pri neskorších vyšetrovaniach vyšlo najavo, že policajti krátko pred začiatkom omše dokonca opustili kostol.  A tak táto dráma stále ešte vyvoláva veľa otázok, ktoré asi nikdy nebudú objasnené. Tento teroristický útok je dodnes ako traumatická udalosť hlboko vrytý do kolektívnej pamäte veriacich našich cirkví. Od toho dňa pre nás kresťanov už nie je nič ako predtým.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.