TopTip

Pápež zasvätí Ukrajinu a Rusko Srdcu Panny Márie

Pápež zasvätí Ukrajinu a Rusko Srdcu Panny Márie zdroj foto: pixabay.com

Prebiehajúca ruská vojenská invázia na Ukrajine poznačila aj v uplynulom týždni aktivity Svätého Otca. Z dôvodu tohto krvavého konfliktu rozhodol o tom, že 25. marca na slávnosť Zvestovania Pána zasvätí Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Učiní tak v priebehu kajúcej pobožnosti, ktorej bude predsedať od 17. hodiny v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. V ten istý deň tento akt zasvätenia vykoná v portugalskej Fatime pápežský almužník, kardinál Konrad Krajewski ako špeciálny osobný vyslanec hlavy cirkvi. Pápež František zároveň vyzval všetkých biskupov a kňazov sveta, aby sa k nemu pripojili v jeho plánovanej modlitbe za mier a v samotnom úkone zasvätenia.

V súvislosti s ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine sa v stredu 16. marca popoludní uskutočnil videohovor medzi pápežom Františkom a patriarchom Moskvy a celej Rusi Kirillom. Hovorili spoločne o úlohe kresťanov urobiť všetko pre mier a na pomoc trpiacim. Podľa informácií Vatikánskeho rozhlasu sa tiež zhodli na dôležitosti diplomatických rokovaní pre zastavenie vojny na Ukrajine a na tom, že „cirkev nesmie používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša.“ Na stretnutí sa zúčastnili aj kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre jednotu kresťanov, a na ruskej strane metropolita Hilarion Alfejev, vedúci oddelenia vonkajších vzťahov Moskovského patriarchátu.

„Sme pastiermi toho istého svätého ľudu, ktorý verí v Boha, v Najsvätejšiu Trojicu, v Presvätú Bohorodičku,“ konštatoval počas videohovoru pontifik a pokračoval: „Preto sa musíme zjednotiť v úsilí pomôcť mieru, pomôcť tým, ktorí trpia, hľadať cesty pokoja, na zastavenie paľby... Tí, ktorí platia účet za vojnu, sú ľudia (...) ktorí sú bombardovaní a umierajú. (...) Vojna nikdy nie je cestou. Duch, ktorý nás spája, nás ako pastierov žiada, aby sme pomáhali národom, ktoré trpia vojnou,“ vyzval pápež František moskovského patriarchu.

Ten sa od svojho nástupu do funkcie netají svojou otvorenou podporou prezidenta Vladimíra Putina a jeho nacionalistickej a neoimperiálnej politiky. Viacerí vatikanisti ešte dávno pred vypuknutím vojny proti Ukrajine predpokladali, že sa už tento rok môže uskutočniť historicky druhé spoločné osobné stretnutie pápeža s metropolitom Kirillom. Vzhľadom na udalosti však takáto akcia momentálne veľmi pravdepodobne neprichádza do úvahy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.