Celková čiastka
Zostávajúci čas
Počas Veľkého týždňa Vatikán oznámil, že Svätý otec rozhodol o vytvorení novej Študijnej komisie venovanej diakonátu žien, pričom do jej čela vymenoval kardinála Giuseppe Petrocchiho, arcibiskupa talianskej L´Aquily. Komisia okrem neho bude mať tajomníka a desať členov z radov teológov z rôznych kontinentov, medzi ktorými je polovica žien. Medzi nimi je napríklad nemecká profesorka Barbara Hallensleben, ktorá sa špecializuje na dogmatickú teológiu a ekumenizmus a pôsobí na univerzite vo švajčiarskom Freiburgu. Okrem nej v komisii zasadne aj francúzska univerzitná profesorka Anne-Marie Pelletier, ktorá sa venuje otázkam lingvistiky, literárnej komparatistiky, exegéze Starého zákona a biblickej hermeneutike. V roku 2014 sa stala laureátkou Ratzingerovej ceny a v roku 2017 bola na podnet pápeža Františka autorkou meditácií krížovej cesty na Veľký piatok, ktorá sa tradične zvykne konať v rímskom Koloseu.
Pápežovo rozhodnutie o vytvorení novej komisie o diakonáte žien bolo zverejnené po tom, čo poskytol audienciu prefektovi Kongregácie pre náuku viery, kardinálovi Luisovi Ladariovi Ferrerovi. Práve on stál v čele predchádzajúcej komisie s totožným obsahovým zameraním, ktorú František zriadil v roku 2016. Tá však svoju vyše dvojročnú prácu uzavrela s neurčitým výsledkom.
Okrem toho František reagoval aj na aktuálnu svetovú epidémiu tým, že zriadil pohotovostný fond Pápežských misijných diel s cieľom pomôcť osobám a komunitám, ktoré zasiahla koronavírusová nákaza. Tento fond by mal byť použitý prostredníctvom cirkevných štruktúr. Pápež súčasne s tým venoval sumu 750 tisíc amerických dolárov ako počiatočný príspevok do tohto fondu a požiadal tie cirkevné inštitúcie, ktoré môžu alebo chcú, aby tiež prispeli do tohto fondu prostredníctvom Pápežských misijných diel.
Svätý otec tiež napísal pozdravný list Monsignorovi Jorgemu Garcíovi Cuervovi, biskupovi argentínskej diecézy Rio Gallegos pri príležitosti 500. výročia od slávenia prvej svätej omše na území jeho vlasti. List datovaný 31. marca zverejnila tento týždeň na svojom webe tamojšia biskupská konferencia. V liste pontifik povzbudil Argentínčanov k trpezlivej nádeji ohľadom epidemickej situácie a uistil ich o svojej osobnej blízkosti.
Okrem toho pápež napísal aj list argentínskemu sudcovi, svojmu známemu z Buenos Aires, Robertovi Andrésovi Gallardovi, predsedovi Panamerického výboru sudcov za sociálne práva. Túto správu uverejnila argentínska tlačová agentúra Télam. V liste František vyjadruje svoje obavy z rozrastania sa epidémie a nalieha, aby sme už teraz čelili následkom, akými sú hlad a násilie. Súčasne ďakuje lekárom, zdravotným sestrám, kňazom a dobrovoľníkom za ich prácu. Súčasne oceňuje vlády krajín postihnutých nákazou keď píše, že „prijali príkladné opatrenia s dobre definovanými prioritami na ochranu obyvateľstva“.
Týmito opatreniami, píše František, politici „ukazujú prioritu svojich rozhodnutí: predovšetkým ľudí. Je to dôležité, pretože všetci vieme, že obrana ľudí neznamená hospodársku katastrofu,“ poznamenáva pápež a pokračuje: „Bolo by smutné, keby sa politici rozhodli pre opak, pretože to by viedlo k smrti mnohých ľudí, čo je druh vírusovej genocídy“.
Rímsky biskup sa v liste argentínskemu sudcovi venuje aj tisícom ľudí na celom svete, ktorí zažívajú tento čas obmedzení a nútenej izolácie. „Je pravda, že tieto opatrenia obťažujú tých, ktorí sú nútení rešpektovať ich,“ píše, „ale vždy je to pre spoločné dobro a z dlhodobého hľadiska ich väčšina prijíma a rozhoduje sa správne.“ Súčasne poznamenáva, že sa v minulých dňoch konalo stretnutie s orgánmi Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, „aby sa zamysleli nad súčasnosťou a budúcnosťou. Je dôležité pripraviť sa na budúcnosť,“ uviedol v liste.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram