TopTip

Pápež František vyhlási ďalšieho cirkevného učiteľa

Pápež František vyhlási ďalšieho cirkevného učiteľa zdroj foto: pexels.com

Na audiencii poskytnutej členom pravoslávno-katolíckeho pracovného kruhu Svätý Irenej pápež František v minulý štvrtok oznámil, že svätého Ireneja Lyonského vyhlási za cirkevného učiteľa. Informoval o tom portál Vatican News. „Váš patrón bude nositeľom titulu doctor unitatis,“ povedal pápež pred teológmi. V slovenskom preklade tento titul znamená: „Učenec jednoty.“ Irenej žil v rokoch 135 až 200 po Kristovi a bude 37. svätým, ktorého cirkev poctí titulom „cirkevný učiteľ“.

V roku pápež Benedikt XVI. venoval tomuto svätému, ktorý je považovaný za most medzi východom a západom, jednu katechézu na generálnej audiencii a ocenil ho  v nej ako „muža viery a pastiera“. Irenej sledoval „dvojaký cieľ“: „obranu pravej náuky pred útokmi heretikov a jasnú prezentáciu právd viery“.

Na audiencii pápež František opísal tohto svätca ako „veľký duchovný a teologický most medzi východnými a západnými kresťanmi“. Samotné meno - Irenej - „nesie v sebe vpísané slovo mier“, zdôraznil pápež a pripomenul grécky koreň mena „Eirenaios“, ktoré v preklade znamená „mierumilovný“ alebo „mierotvorca“. Práve tomuto programu bol zasvätený život tohto svätca.

„Cirkevný otec jednoty Cirkvi“

Už v roku 2017 vtedajší lyonský arcibiskup Philippe kardinál Barbarin požiadal pápeža Františka, aby slávnostne povýšil svätého Ireneja Lyonského na „cirkevného učiteľa jednoty Cirkvi“. V liste zo 4. januára 2018 pápež deklaroval svoj súhlas, ale zároveň žiadal, aby francúzski biskupi a rektori teologických univerzitných inštitútov pripojili svoj súhlas k návrhu kardinála Barbarina.

Svätý Irenej bol lyonským biskupom v rokoch 177 až 202. Jednota cirkvi bola pre neho veľmi dôležitá. Preto vystúpil pred pápežom, aby komunity, ktoré slávili Veľkú noc v inom termíne ako Rímska cirkev, neboli exkomunikované. Irenej bol žiakom svätého Polykarpa zo Smyrny, takže pochádzal pravdepodobne z Malej Ázie. Ako nástupca svätého Potina, ktorý zomrel ako mučeník, sa Irenej stal biskupom Lyonu, ktorý bol v tej dobe najdôležitejšou metropolou rímskej Galie.

Svätého Ireneja veľmi znepokojovalo šírenie náuk gnostikov, ktorí popierali vtelenie Božieho Slova v Ježišovi Kristovi. Irenej starostlivo študoval náuky gnostikov, viedol veľa rozhovorov o viere a neúnavne čítal. Na základe svojich dôkladných znalostí názorov heretikov napísal prácu „Adversus haereses“ (Proti falošným náukám), aby odmietol ezoterické názory.

Irenej staval cirkev v jej pôvodnosti, univerzálnosti a jednote proti herézam, ktoré sa vyznačujú odchýlkami a fragmentáciou. Irenej podčiarkol legitimitu Cirkvi prostredníctvom apoštolskej postupnosti biskupov a držania sa spisov Starého zákona a Nového zákona ako „kánonu pravdy“. Proti gnostickým predstavám zdôrazňoval vieru v jediného Boha a Stvoriteľa, pozitívny postoj k životu na svete, význam etiky, očakávanie Kristovho návratu. Adamov hriech videl Irenej zrušený Kristovým vtelením. Dodnes je teológia Pravoslávnej cirkvi silne ovplyvnená myšlienkami svätého Ireneja.

V teologickej výmene názorov tento svätec nikdy nezabúdal, že jeho meno znamená „mierumilovný“. Následkom toho sa slovo „irenický“ stalo trvalým pojmom pre mierové správanie v ťažkých intelektuálnych a politických výmenách názorov. Irenejove diela sa vyznačovali múdrosťou, láskou a vernosťou apoštolskej tradícii.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 02.12.2021

  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine a záchranu bohuznámeho manželstva. Jano
  • O zdravie a požehnanie pre Máriu s rodinou. (Anna)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.