TopTip

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku TK KBS

Pápež František v pondelok ukončil svoju cestu do Iraku a je naspäť vo Vatikáne. Osemdesiatštyriročný František je prvým pápežom, ktorý navštívil Irak. Od piatku v islamskom štáte zasiahnutom krízou navštívil niekoľko jeho častí. Návšteva sa niesla v znaku medzináboženského dialógu s islamom a stretnutia s kresťanskou menšinou. Vo svojich prejavoch sa pápež opakovane zasadzoval za medzináboženské porozumenie. Jasnými slovami odsúdil násilie a teror v mene náboženstva. Štvordňová návšteva Iraku sa napriek zložitej bezpečnostnej situácii zaobišla bez incidentov. Na záver v nedeľu popoludní František v metropole kurdskej oblasti slávil bohoslužbu s tisíckami veriacich. Na štadióne varoval ľudí trýznených rokmi vojny a teroru, aby netúžili po pomste. Namiesto toho by členovia všetkých náboženstiev mali spoločne pracovať na budúcnosti v mieri a v prosperite. 

Symbolická bola pápežova návšteva niekdajšej bašty IS Mosulu a prevažne kresťanského Karakošu. Podľa agentúry KP, mnoho pozorovateľov ocenilo ako historické sobotné súkromné stretnutie Františka s vplyvným šiitskym veľkým ajatolláhom Alí al-Sistáním. Medzinárodnú pozornosť tiež pritiahlo medzináboženské mierové stretnutie v juhoirackom meste Ur. To sa považuje za domov biblickej osobnosti Abraháma, ktorého považujú za svojho predka židia, kresťania a moslimovia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.