TopTip

Pápež František pricestuje do Iraku

Pápež František pricestuje do Iraku Chaldejský patriarcha Louis Rafael I. Sako. Foto: Kathpress

Na pozvanie irackej vlády a miestnej katolíckej cirkvi pricestuje pápež František do Iraku. V krajine Eufratu a Tigrisu sa zdrží od 5. do 8. marca.

Svätý Otec chce priniesť trpiacim irackým kresťanom útechu a vyjadriť uznanie a všetkým Iračanom adresovať posolstvo pokoja.

Od zvrhnutia diktátora Saddáma Husajna koaličnými jednotkami pod vedením USA v roku 2003 je Irak v permanentnej politickej, vojenskej, hospodárskej a sociálnej kríze. Podľa údajov OSN takmer tretina obyvateľov v roku 2019 žila pod hranicou chudoby.

Najmenej 98 percent obyvateľ Iraku tvoria moslimovia. Asi dve tretiny z nich sú šiiti a jedna tretina sunniti. Popri kresťanoch rôznych obradov tu žijú jezídi, šabakovia, mandejci, kakajovia a zoroastriáni.

Pred rokom 2003 mal v krajine Eufratu a Tigrisu žiť ešte milión kresťanov. Po roku 2003 začal ich počet dramaticky klesať pre krvavý konflikt medzi sunnitmi a šiitmi, pre rastúci islamistický fundamentalizmus a všeobecne zlú situáciu v Iraku.

Odhady, koľko kresťanov zostalo ešte v Iraku, sa pohybujú medzi 200- až 300-tisíc. Kresťania sú dnes sústrední v hlavnom meste Bagdade a na severe krajiny.

Najdôležitejšou kresťanskou komunitou v krajine Eufratu a Tigrisu je Chaldejská katolícka cirkev, ku ktorej sa hlásia až dve tretiny irackých kresťanov.

Medzi autochtónne cirkvi patrí Asýrska cirkev Východu, Sýrsko-pravoslávna a Sýrsko-katolícka cirkev, Arménska apoštolská a Arménska katolícka cirkev.

V krajine Irak nájdeme aj dva a pol tisíc veriacich Rímskokatolíckej cirkvi.

Pápež František by mal 6. marca sláviť eucharistickú bohoslužbu v chaldejskej Katedrále sv. Jozefa v Bagdade. Chaldejská katolícka cirkev vzišla z Asýrskej cirkvi Východu v 16. storočí. Odhaduje sa, že v Iraku dnes žije ešte 100- až 250-tisíc chaldejských veriacich a 400-tisíc až milión na celom svete.

Chaldejský patriarcha sídli v Bagdade. Dnes ním je Louis Rafael I. Sako, ktorého pápež František v roku 2018 prijal do kardinálskeho kolégia na znak solidarity s trpiacimi irackými kresťanmi.

72-ročný Sako neúnavne varuje pred zánikom kresťanstva v regióne, v ktorom sa kresťanstvo zrodilo. Cesta pápeža Františka do Iraku má upriamiť pozornosť sveta na dramatickú situáciu kresťanov na Blízkom východe.

Chaldejský patriarcha otvorene kritizuje západné mocnosti: namiesto demokratických reforiem na Blízkom východe sleduje Západ len svoje vlastné ekonomické záujmy. A okrem toho veľkoryso otvorené dvere západných krajín prispievajú k masívnej emigrácii kresťanov z Iraku.

Podľa slov chaldejského patriarchu budúcnosť kresťanov v Iraku závisí od toho, či sa podarí presadiť v krajine Eufratu a Tigrisu demokratické a sekulárne zriadenie, ktoré nie je viazané žiadnou náboženskou ideológiou a súčasne zaručuje svojím občanom slobodu vyznania.

Od jesene 2019 protestujú najmä mladí ľudia proti starému skorumpovanému politickému systému presne za takýto sekulárny štát.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.