Celková čiastka
Zostávajúci čas
Tridsiata apoštolská cesta pápeža Františka bude namierená do Rumunska. Motto apoštolskej cesty znie: "Kráčajme spoločne".
Svoju trojdňovú návštevu Rumunska Svätý Otec začne 31. mája v Bukurešti. Po oficiálnom prijatí prezidentom Klausom Johannisom a po rozhovore s premiérkou Viorikou Dančilaovou sa v prezidentskom paláci stretne s reprezentantmi politického, spoločenského a diplomatického života.
Ďalej je naplánovaný rozhovor pápeža Františka s rumunským pravoslávnym patriarchom Danielom, prejav pred stálym Synodom, ktorý je riadiacim grémiom Rumunskej pravoslávnej cirkvi, a spoločná modlitba v patriarchálnej katedrále.
Prvého júna bude pápež František celebrovať svätú omšu na obľúbenom sedmohradskom mariánskom pútnickom mieste Šumuleu Čiuk. Toto miesto v sebe spája charakteristické prvky tohto kúta Európy, ktorý sa nazýva Transylvánia. Ide o veľké územie, ktoré patrilo Uhorsku, ale v roku 1918 pripadlo Rumunsku. Aj preto tam žije veľmi početná maďarská menšina. Svätyňa Šumeleu Čiuk je pre nich taká významná, že v počte návštevníkov prekonáva aj všetky mariánske svätyne v Maďarsku.
Popoludní prvého júna je naplánované stretnutie pápeža s mládežou a rodinami v meste Jaš, ktoré je situované neďaleko hraníc s Moldavskou republikou.
Druhého júna bude Svätý Otec viesť v meste Blaž slávnosť blahorečenia siedmich gréckokatolíckych biskupov, ktorí v období komunistického prenasledovania zomreli vo väzení v rokoch 1948 až 1970. Táto bohoslužba sa bude konať v byzantskom obrade, pápež bude prvý raz celebrovať podľa tejto východnej tradície. V závere svojej návštevy sa Svätý Otec stretne s Rómami, ktorí predstavujú najslabšiu sociálnu vrstvu v Rumunsku.
Vyše 80 percent z 20 miliónov obyvateľov Rumunska sa hlási k pravoslávnej cirkvi. Prvú a dosiaľ poslednú pápežskú návštevu v Rumunsku absolvoval v roku 1999 svätý Ján Pavol II. na pozvanie vtedajšieho pravoslávneho patriarchu Teoctista.
Maďarská a nemecká menšina v Rumunsku sa hlási väčšinou k protestantským konfesiám. Katolíci majú takmer šesťpercentný podiel. Podľa údajov Pápežskej ročenky z roku 2017 sa ku gréckokatolíckej cirkvi hlási 498 658 občanov Rumunska.
V marci tohto roka Vatikán oficiálne uznal martýrium, ktoré v komunistických žalároch podstúpili siedmi gréckokatolícki biskupi. Zatkli ich spoločne 28. októbra 1948, pretože odmietli prejsť na rumunské pravoslávie, teda zrieknuť sa spoločenstva s Petrovým nástupcom, ako to požadoval komunistický režim.
Vrcholom pápežskej návštevy v Rumunsku bude ich blahorečenie v meste Blaž, kde sídli najvyšší predstaviteľ Rumunskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorým je väčší (vrchný) arcibiskup Lučian kardinál Murešan.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram