TopTip

Pandémia ovplyvnila aj pastoráciu Rómov

Pandémia ovplyvnila aj pastoráciu Rómov TK KBS

Pandémia ovplyvnila aj pastoráciu Rómov na Slovensku. Kňazi, rehoľné sestry či laickí misionári museli prispôsobiť svoju prácu aktuálnym opatreniam a podmienkam. Naďalej však poskytujú poradenstvo, sprevádzajú rodiny a modlia sa s nimi. V obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa napríklad vysielajú bohoslužbu slova cez miestny rozhlas a podľa možností vysluhujú aj sviatosti. O tom, ako koronavírus poznačil pastoráciu Rómov, sme hovorili v pondelkovom Zaostrenom. 

Kňazi a rehoľné sestry pracujú medzi Rómami aj počas lockdownu, a to na viacerých miestach. Koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková priblížila, že okrem iného pomáhajú pri testovaní alebo sprevádzajú chorých: „Mnohých ľudí v rómskych komunitách trápi chudoba, choroba i strach z choroby aj samoty. Je treba duchovné poradenstvo, ľudské sprevádzanie, možno ešte viac ako inokedy práve teraz. Aj na telefóne sú k dispozícii pre službu modlitby a duchovného vedenia,“ povedala.
Starať sa o Rómov v kresťanskom duchu znamená aj šíriť Božie slovo. Je to tak aj v obci Lomnička. O tamojšej pastorácii pred pandémiou hovoril v relácii administrátor farnosti Martin Pasiar: „To prvé je, že sa snažíme ohlasovať Krista, ohlasovať Evanjelium, či už sviatostnou pastoráciou, teda ohlasovaním, a potom v Lomničke je to špecifikum, že aj službou, čo sa týka materiálnych vecí, materiálnou pomocou.“
V obci pôsobí aj sestra Tamara Talapková z Kongregácie školských sestier svätého Františka. „Táto pastorácia je úzko prepojená s komunitným centrom.“
V čase pandémie nadobudla pastorácia Rómov inú podobu. „Každú nedeľu o jedenástej máme bohoslužbu slova v obecnom rozhlase,“ povedal Martin Pasiar.
V Zaostrenom hovorili hostia aj o tom, ako Rómovia prijali zavedené opatrenia, alebo či sa niektorí pre pandémiu vzdialili od Boha. Celá relácia je v našom internetovom archíve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.