TopTip

Pandémia narušila chod projektov charity v Ugande a Rwande

Pandémia narušila chod projektov charity v Ugande a Rwande TK KBS

Pandémia narušila chod projektov Slovenskej katolíckej charity v Ugande a Rwande. Minulý rok tam museli prerušiť výučbu v školách a škôlkach a tiež pozastaviť kurzy v remeselných dielňach. Situácia sa však postupne vracia do normálu, a tak bude môcť charita vo svojich projektoch pokračovať. Podporiť ju v tom môže aj verejnosť prostredníctvom práve prebiehajúcej online zbierky Pôstna krabička. 

Uganda aj Rwanda museli vlani prejsť niekoľkomesačným tvrdým lockdownom. Charitné vzdelávacie zariadenia vrátane Centra pre HIV pozitívne deti preto ostali zatvorené. Hovorí manažér rozvojovej spolupráce Slovenskej katolíckej charity Martin Vitek: „Neskôr v druhej polovici roka sa aspoň deti z centra vrátili a takisto boli znovu spustené kurzy v dielňach, ktoré máme pri centre, čiže v krajčírskej a stolárskej dielni. Návrat detí celkovo do škôl v Ugande prebiehal postupne. V novembri minulého roka sa vrátili posledné ročníky základných aj stredných škôl a v priebehu marca a apríla sa postupne pridávajú aj ďalšie, čiže v apríli by mali byť školy v Ugande kompletne otvorené. Predškolské vzdelávanie, škôlky ostávajú zatvorené počas celého roka.“
Martin Vitek dodáva, že v Rwande je situácia o niečo lepšia. Všetky škôlky a školy otvorili koncom januára. „Znamená to, že naša škôlka, Kultúrne centrum svätého Vincenta Pallotti, bola otvorená, čiže všetkých viac ako sto detí sa vrátilo do tejto škôlky a výučba momentálne prebieha v plnom prúde,“ povedal pre Rádio LUMEN.

Pandémia ohrozila a stále ohrozuje aj rodiny na severe Ugandy. „Keďže ľudia sa nemohli presúvať, stratili prácu, nemohli zabezpečiť živobytie pre svoje rodiny, mnohé z týchto rodín trpeli hladom a nedostatkom potravín. Slovenská katolícka charita sa snažila zareagovať priamo potravinovou pomocou,“ dodal Vitek.
Informácie o jubilejnom desiatom ročníku charitnej zbierky sú na stránke postnakrabicka.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2022

  • O Božie požehnanie pre Oľgu, ktorá má dnes 64 rokov. (Katarína)
  • O uzdravenie mamy Janky z ťažkej choroby. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.