TopTip

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov TK KBS

Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia poznačili aj kresťanských podnikateľov. Aj keď mohli niektoré prevádzky ponechať otvorené pri dodržaní predpísaných pravidiel, pociťujú výrazné straty. Inak to nie je ani v oblasti predaja a servisu automobilov alebo v cestovnom ruchu. O tom, ako koronavírus zasiahol do biznisu, hovorili v dnešnej relácii Zaostrené podnikatelia Peter Belinský a Jozef Mičo. V diskusii sme okrem toho nazreli aj do ďalšieho tvrdo skúšaného odvetvia, ktorým je umenie. 

Peter Belinský je majiteľom spoločnosti v Žiline, ktorá predáva a opravuje osobné automobily. Priznal, že druhá vlna bola pre nich horšia ako prvá, a že aj oni boli súčasťou kritickej infraštruktúry. Starali sa totiž aj o autá, ktoré následne rozvážali tovary alebo potraviny. „Bolo menej áut v servise, menej zákazok. Tým pádom samozrejme menej tržieb, ale tie isté náklady, ešte zvýšené. Energie sme museli platiť. Úvery, ktoré sme mali, máme iba odložené,“ povedal.
Výrazne utrpeli aj reštaurácie a ubytovacie služby, v ktorých podniká Jozef Mičo. Povedal, že prežili s odretými ušami a vďaka úsporám, ktoré plánovali použiť na iné účely. „Mal som otvorené samozrejme cez okienko a nebolo to vôbec kvôli biznisu, lebo to boli mnohokrát šesťdesiateurové tržby. Čiže to vôbec nebolo o peniazoch. To bolo o tom, aby dievčatá aspoň raz do týždňa, keď sa prestriedavali, sa obliekli a socializovali sa.“
Do problémov sa dostali aj umelci. Herca Lukáša Latináka zastihli prvé obmedzenia tesne po tom, keď ukončil angažmán v divadle. Mal veľa práce a veril, že to tak pôjde aj ďalej. „Pripravil som si aj taký vlastný projekt Tatranský biftek, kde chodím aj do škôl, aj večer pre dospelých prednášať poéziu. Ale nie je to len o poézii, je to viacej sranda okolo toho a potom nejaké básničky k tomu. A keď sa mi to už pekne nakopilo v kalendári, tak bum a prišiel desiaty marec a zastavilo sa to všetko.“
Celú reláciu Zaostrené, v ktorej hostia komentovali aj pandemickú pomoc od štátu, nájdete v našom archíve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 26.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.