Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Podľa merania vedcov v septembri minulého roka sa ozónová diera nad Antarktídou dokázateľne zmenšila o viac ako štyri milióny štvorcových metrov v porovnaní so stavom v roku 2000.
V roku 1985 svet zistil, že nad Antarktídou je masívne narušený ozónový obal zeme. Tento fakt bol dôkazom toho, čoho je človek v negatívnom zmysle slova schopný. O to väčšie bolo prekvapenie vedcov z Technologického inštitútu v severoamerickom Massachusetts a v anglickom Cambridge, keď na základe meraní a simulácií zistili, že diera v ochrannej ozónovej vrstve sa zmenšuje. Ide o plošný rozsah, ktorý približne zodpovedá polovici územia Spojených štátov amerických. Narúšanie ozónovej vrstvy sa podľa vedcov spomalilo aj vďaka nižšej erupčnej činnosti sopiek. Vulkanické aerosóly totiž narúšajú vrstvu ozónu rovnako agresívne.
Novinár Eric Hand, píšuci o životnom prostredí, sa v magazíne Science (Veda) vyjadril nasledovne: „Hoci sa diera ani do polovice 21. storočia úplne neuzavrie, je proces ozdravovania veľmi pozitívnou informáciou, a to najmä pre krajiny, ktoré sa zasadili o podpísanie Montrealského protokolu.“
Už v roku 1987 sa 197 štátov zaviazalo znížiť emisie chemikálií obsahujúcich chlór a bróm, lebo masívne ničia stratosférický ozón. Podpísali multilaterálnu zmluvu, tzv. Montrealský protokol. Ničivé chemické látky sa používali najmä v chladiacich zariadeniach, chladničkách, ale aj ako prostriedok, ktorý zabezpečoval tlak v sprejoch. Vedci sa zhodli na tom, že za zmenšovanie ozónovej diery vďačí ľudstvo nielen celkovému zníženiu objemu týchto látok v ovzduší, ale z polovice majú na tom zásluhu aj poveternostné podmienky.
Vedkyňa Susan Solomonová, ktorá sa zaoberá výskumom životného prostredia, uzatvára potešujúce aktuálne výsledky zistení takto: „Môžeme si byť istí, že rozhodnutia, ktoré sme v minulosti urobili, priviedli planétu na cestu uzdravenia.“
Zdroj: Wiener Zeitung
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram